Partner serwisu

S11 Ostrów Wielkopolski – Kępno ma kluczową decyzję

ep. 02.02.2023

S11 Ostrów Wielkopolski – Kępno ma kluczową decyzję
fot. GDDKiA
Wiadomo już, w którym wariancie będzie realizowana droga ekspresowa S11 między Ostrowem Wielkopolskim a Kępnem. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji zatwierdzając tym samym jej przebieg. Teraz mogą ruszyć prace nad koncepcją programową.
W wydanej decyzji zatwierdzono do realizacji wariant nr 3, według którego droga ma mieć ok. 30 km długości. Ten sam dokument obejmuje również dobudowę drugiej jezdni na istniejącej obwodnicy Kępna w ciągu S11, której długość to ok. 4,2 km.

Teraz rozpoczną się prace związane z opracowaniem koncepcji programowej, a w następnej kolejności zostanie ogłoszony przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj. GDDKiA zakłada, że nastąpi to w drugiej połowie tego roku. Realizacja robót budowlanych przypadłaby wówczas na lata 2025-2027.

Wiadomo, że S11 na odcinku Ostrów Wielkopolski – Kępno będzie przebiegać przez tereny gmin Przygodzice, Ostrzeszów, Kobyla Góra, Kępno oraz Baranów. Będzie się zaczynała pomiędzy istniejącym rondem a przejściem górnym dla zwierząt na końcu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Jak podaje GDDKiA, w miejscu istniejącego ronda powstanie węzeł Przygodzice. Dalej trasa pobiegnie w kierunku południowym i południowo-wschodnim, przez teren leśny, omijając miejscowość Antonin po stronie wschodniej. Na dalszym odcinku trasa zmieni przebieg na południowo-zachodni, przekraczając linię kolejową nr 272.

fot. GDDKiA
Po zachodniej stronie linii kolejowej, tuż za miejscowością Antonin powstanie drugi węzeł drogowy – Antonin. Dalej trasa zmieni kierunek na południowy i ominie od zachodu miejscowości Niedźwiedź, Kozły oraz Bledzianów biegnąc po terenach leśnych oraz polach uprawnych.

W rejonie miejscowości Bledzianów powstanie para miejsc obsługi podróżnych. Dalej trasa pobiegnie w stronę drogi nr 444, na przecięciu z którą powstanie węzeł Ostrzeszów Północ, dalej, pomiędzy miejscowościami Bierzów i Rojów, przetnie DW-449. To powstanie węzeł Ostrzeszów Południe. Na wysokości miejscowości Rogaszyce trasa zmieni swój kierunek na południowy i poprowadzona zostanie równolegle do istniejącej DK-11.

Ekspresówka po stronie wschodniej ominie Centrum Wiedzy i Nowych Technologii w Parzynowie i po przecięciu drogi powiatowej nr 5580P włączy się w istniejącą obwodnicę Kępna (oddana do ruchu w sierpniu 2011 roku), gdzie na przecięciu z istniejącą DK-11 zaprojektowano węzeł Kępno Północ.

Obwodnica Kępna na razie jest jednojezdniowa, zostanie do niej dobudowana druga jezdnia. Przebudowany będzie także węzeł Baranów, który musi być dostosowany do nowego przekroju drogi.

Obecnie na terenie woj. wielkopolskiego trwają prace przygotowawcze dla siedmiu odcinków S11. Odcinki Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik oraz omawiany Ostrów Wielkopolski – Kępno mają już decyzje środowiskowe. W tegorocznych planach GDDKiA uwzględnione jest ogłoszenie przetargu budowlanego również dla odcinka Oborniki – Poznań.

W trakcie uzyskiwania tej decyzji są fragment Szczecinek – Piła, Ujście – Oborniki oraz Kórnik – Jarocin. Dwa odcinki są jeszcze przed złożeniem wniosków o wydanie decyzji środowiskowej, są to: Piła – Ujście oraz Jarocin – Ostrów Wielkopolski. GDDKiA zapowiada, że zostaną złożone w pierwszej połowie tego roku.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony