Partner serwisu

S19 na Podlasiu bez decyzji środowiskowej. Jest wyrok NSA

Elżbieta Pałys 09.11.2022

S19 na Podlasiu bez decyzji środowiskowej. Jest wyrok NSA
fot. Google Maps
Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował w sprawie decyzji środowiskowej dla drogi ekspresowej S19 Białystok – Ploski. Wyrok oznacza, że trzy odcinki drogi nie mają decyzji środowiskowej.
Sprawa dotyczy drogi ekspresowej S19 Białystok – Ploski. W lutym tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje środowiskową dla tej trasy – w sumie to trzy odcinki realizacyjne i fragment kolejnego.

W odniesieniu do tego wyroku sądu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła skargi kasacyjne. Rozpatrzył je Naczelny Sad Administracyjny – skargi zostały oddalone. Oznacza to, że decyzja środowiskowa dla S19 na Podlasiu została ostatecznie unieważniona.

Na podstawie tej decyzji realizowane są odcinki: Białystok Zach. – Białystok Księżyno, Białystok Księżyno – Białystok Południe, Białystok Południe – Ploski oraz część odcinka Ploski – Chlebczyn (Ploski – Haćki).

GDDKiA już zawarła umowy z wykonawcami. Pierwszy z nich, Białystok Zachód – Białystok Księżyno został powierzony Budimeksowi. Fragment od węzła Białystok Księżyno do węzła Białystok Południe realizuje konsorcjum Aldesy, a fragment Białystok Południe – Ploski powierzono firmie Mota Engil.

Wykonawcy zrealizowali już prace projektowe.

Na razie nie wiemy, co w obecnej sytuacji stanie się z tymi kontraktami. Latem inwestor informował nasz portal, że prowadzi z wykonawcami rozmowy dotyczące podtrzymania kontraktów, tak aby po otrzymaniu prawomocnego wyroku NSA – o ile będzie korzystny dla GDDKiA – lub uzyskaniu nowej decyzji środowiskowej, możliwe było jak najszybsze przystąpienie do kolejnej fazy prac. Teraz wiadomo, że w grę wchodzi ewentualnie ten drugi wariant, czyli ponowne uzyskanie decyzji środowiskowej.

Pierwotnie zakładano, że droga zostanie zrealizowana do lat 2024-2025. To już nie będzie możliwe. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że droga przebiega przez tereny cenne przyrodniczo, uzyskanie nowej decyzji też może trochę potrwać.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony