Partnerzy serwisu:

S5 – obwodnicą Leszna pojedziemy jesienią

Redakcja 23.07.2018

S5 – obwodnicą Leszna pojedziemy jesienią
fot/. GDDKiA
Na przełomie III i IV kwartału ma być oddana do ruchu droga ekspresowa S5 na odcinkach Radomicko-Leszno Południe oraz Leszno Południe- Kaczkowo – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu.
Oddanie trasy jest uzależnione od wykonania robót budowlanych na węźle Lipno realizowanym w ramach innego kontraktu, w takim zakresie, który umożliwi połączenie nowych jezdni z drogą krajową nr 5.

– Odcinek Leszno Południe – Kaczkowo jest opóźniony w stosunku do planów pierwotnych, gdyż wykonawca robót drogowych musiał współdziałać na placu budowy z wykonawcami przebudowy linii kolejowej Wrocław – Poznań w zakresie budowy wspólnego ekoduktu nad linią kolejową i drogą S5. Bez tego obiektu droga S5 nie uzyska pozwolenia na użytkowanie – podaje Alina Cieślak, rzecznik prasowa poznańskiego oddziału GDDKiA. Z tego powodu wykonawca uzyskał wydłużenie terminu do października tego roku.Wyświetl większą mapę

Dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że jeszcze przed finałem kontraktu, jak wskazuje rzeczniczka – być może jeszcze w czasie wakacji ¬– będzie można korzystać z oddawanych sukcesywnie dróg poprzecznych.

– Łącznik pomiędzy węzłem Dąbcze i węzłem Leszno Południe zgodnie z zapewnieniami Wykonawcy zostanie oddany do ruch na początku września – mówi Alina Cieślak. – Październikowy termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie drogi S5 Leszno Południe – Kaczkowo koresponduje z ukończeniem kolejnego odcinka tj. Radomicko – Leszno Południe, który jest realizowany zgodnie z planem. Pod koniec października rozpocznie się więc proces odbiorowy obu odcinków tzw. obwodnicy Leszna.

Jak wyjaśnia GDDKiA, newralgicznym punktem dla funkcjonowania trasy S5 w okolicach Leszna jest połączenie nowej drogi ekspresowej z dotychczasowym przebiegiem DK-5. Połączenie ma się odbyć na węźle Lipno, który powstaje w ramach następnego odcinka budowanej S5 tj. Kościan Południe – Radomicko.

– Wykonawca z opóźnieniem rozpoczął roboty budowlane, gdyż decyzja ZRID wydana została w październiku 2017 r. i wówczas dopiero można było przystąpić do badań archeologicznych – informuje Alina Cieślak. – Niestety, po zimie teren był namoknięty w stopniu znacznie utrudniającym prowadzenie tych badań. Nie bez znaczenia były również liczne poszerzenia stanowisk archeologicznych związane z interesującymi znaleziskami – dodaje zastrzegając, że prognozowane terminy oddania tras to prognozy, na które może mieć jeszcze wpływ pogoda.

Pozostałe odcinki drogi S5 w Wielkopolsce mają być oddane odpowiednio: Poznań – Wronczyn – IV kwartał 2018 r., Wronczyn – Kościan Południe, Kościan Południe – Radomicko – III kwartał 2019 roku.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony