Partnerzy serwisu:

S5 Poznań – Wronczyn. GDDKiA daje szansę wykonawcy, mieszkańcy protestują

Elżbieta Pałys 15.06.2018

S5 Poznań – Wronczyn. GDDKiA daje szansę wykonawcy, mieszkańcy protestują
fot. GDDKiA Poznań
W czwartym kwartale planowane jest uzyskanie przejezdności na odcinku drogi ekspresowej S5 Poznań – Wronczyn – informuje GDDKiA. Inwestor liczy, że mimo słabych postępów, obecny wykonawca – konsorcjum Toto Constuzioni Generali oraz Vianini Lavori – dokończy budowę trasy. Mieszkańcy planują protest przeciwko braku postępów na budowie.
S5 między Poznaniem a Wronczynem miała być gotowa w listopadzie ub. roku. Prace jednak nie szły tak szybko, jak powinny. Jeszcze jesienią wiadomo było, że termin dla wykonawcy został przedłużony do połowy maja tego roku. Jako powód podawano wówczas ujawnienie podczas robót budowlanych nowych stanowisk archeologicznych, które wymagały przeprowadzenia badań wykopaliskowych oraz konieczność wielokrotnego usuwania zniszczeń spowodowanych nawałnicami, które występowały w okresie letnim.

Na dziś zaawansowanie finansowe robót nie przekracza 70 proc. Oczekujący na zakończenie inwestycji mieszkańcy alarmują, że od kilu miesięcy na budowie nic się nie dzieje.

GDDKiA liczy na mobilizację

Dziś GDDKiA poinformowała o sytuacji związanej z tą inwestycją.

– Wykonawca jednoznacznie określił wolę dokończenia budowy trasy S5 – informuje Alina Cieślak, rzeczniczka prasowa GDDKiA w Poznaniu. Jak podała, dzisiaj podwykonawca zakończył układanie warstwy ścieralnej na węźle Konarzewo, na którym pozostanie jeszcze zakres prac związany z montażem barier oraz uzyskania pozwolenia na użytkowanie do 30 czerwca.

– Tak szybko jak to tylko będzie możliwe, planowane jest udostępnienie przejazdów poprzecznych nad budowaną trasą tj. przede wszystkim z drogą wojewódzką nr 431 (węzeł Mosina) do końca lipca br. – informuje inwestor.

W przyszłym tygodniu, według podanych informacji, ma się z kolei rozpocząć układanie masy na ciągu głównym S5 oraz prace na węźle Mosina. – Ponadto Wykonawca finalizuje formalności, dzięki którym w przyszłym tygodniu podwykonawcy będą mogli przystąpić do kontynuacji prac – czytamy w komunikacie.

GDDKiA zapewnia, że na bieżąco ocenia ryzyko oraz postęp prac na budowie i w razie konieczności będzie podejmować odpowiednie decyzje łącznie z odstąpieniem od kontraktu. To najbardziej drastyczne rozwiązanie będzie oznaczało konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji i przygotowanie nowej procedury przetargowej na dokończenie prac.

– Taki scenariusz wiąże się jednak z kolejnymi znaczącymi przesunięciem terminu uzyskania pozwolenia na użytkownie trasy S5 i dróg poprzecznych oraz wzrostem kosztu inwestycji – stwierdza GDDKiA.

Mieszkańcy tracą cierpliwość

Tymczasem na 22 czerwca mieszkańcy sołectw Będlewo i Wronczyn zaplanowali protest przeciwko wstrzymaniu prac na budowie drogi ekspresowej S5, na odcinku Głuchowo – Wronczyn oraz niedotrzymywaniu terminów zamknięcia skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 431 z drogą krajową nr 5.

Protest ma się odbyć na przejściu dla pieszych na drodze krajowej nr 5 w miejscowości Zamysłowo.

Odcinek, o którym mowa rozpoczyna się na węźle Poznań Zachód (dawniej Poznań Głuchowo) autostrady A2 i kończy w okolicach Mosiny, na węźle Wronczyn. Ma blisko 16 km długości. Na trasie powstaną 3 węzły drogowe: Konarzewo, Stęszew i Mosina oraz dwa miejsca obsługi podróżnych: Wronczyn i Zamysłowo.

Wykonawcą tego zadania jest włoskie konsorcjum Toto Constuzioni Generali oraz Vianini Lavori. Wartość kontraktu to prawie 530 mln zł.

Droga ekspresowa S5, po zrealizowaniu wszystkich odcinków, powinna skrócić o połowę czas przejazdu między Wrocławiem a Poznaniem.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony