Partner serwisu

S6 w zachodniopomorskim otrzyma niemal 1 mld zł dofinansowania z UE

Leonard Dolecki 11.01.2018

S6 w zachodniopomorskim otrzyma niemal 1 mld zł dofinansowania z UE
fot. kolobrzeg-ustronie.droga-s6.pl
Inwestycja dotycząca projektu i budowy drogi ekspresowej S6 między Kiełpinem a Sianowem w województwie zachodniopomorskim otrzyma unijne wsparcie finansowe. Jak poinformowała Komisja Europejska – dofinansowanie będzie wynosiło 232 mln euro, czyli niemal 1 mld zł.
1 mld zł na 4 odcinki

Dofinansowanie z Unii Europejskiej dotyczy trasy S6 między Kiełpinem a Sianowem, która podzielona jest na 4 odcinki realizacyjne.

Pierwsza część prowadzi od węzła Kiełpino (bez węzła) do węzła Kołobrzeg Zachód (z węzłem). Liczy on 24,1 km, umowę na jego realizację w formule „projektuj i buduj” w październiku 2015 roku podpisało konsorcjum firm Polaqua i Dragados. Wartość kontraktu to 486,895 mln zł. Prace mają zakończyć się w II kwartale 2019 roku.

Drugi fragment to trasa od węzła Kołobrzeg Zachód (bez węzła) do węzła Ustronie Morskie (z węzłem). Ta część obejmuje również budowę obwodnicy Kołobrzegu w ciągu DK-11. Długość drogi budowanej w ramach tego zadania to 18,039 km. Za jego realizację odpowiada firma Porr Polska Infrastructure, która w listopadzie 2015 roku podpisała z GDDKiA kontrakt o wartości 390,926 mln zł. Inwestycja jest prowadzona częściowo w sposób tradycyjny, a częściowo w formule „projektuj i buduj”. Prace mają potrwać do III kwartału 2019 roku.

Trzecie zadanie dotyczy budowy trasy S6 na odcinku węzeł Ustronie Morskie (bez węzła) – początek obwodnicy Koszalina i Sianowa. Długość tego odcinka to 24,142 km, a jego realizacja jest prowadzona w formule „projektuj i buduj”. Kontrakt na tę część S6 został podpisany w październiku 2015 roku z firmą Strabag Infrastruktura Południe. Jego wartość to 467,423 mln zł. Kierowcy mają pojechać tą trasą w II kwartale 2019 roku.

Ostatnia część dofinansowywanej drogi to obwodnica Koszalina i Sianowa wraz z odcinkiem S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód. Łączna długość trasy to 20,122 km i jest ona budowana w formule tradycyjnej. Wartość, podpisanego w marcu 2016 roku, kontraktu, między GDDKiA a konsorcjum Porr Polska Infrastructure, to 690,709 mln zł. Infrastruktura ma być gotowa w II kwartale br.

Łączna wartość wszystkich czterech odcinków to 2,035 mld zł. Oznacza to, że nowe dofinansowanie pokrywa niemal połowę całej kwoty. – Ta wspierana przez Unię Europejską droga pozwoli na rozwój gospodarki w regionie, a dodatkowo sprawi, że życie mieszkańców województwa zachodniopomorskiego będzie łatwiejsze dzięki bezpieczniejszemu i szybszemu połączeniu między ważnymi miastami. Ponadto realizacja projektu pozytywnie wpłynie na sytuację gospodarczą całego kraju – mówi komisarz ds. polityki regionalnej, Corina Cretu.

Co z resztą S6?

Droga S6 biegnie przez województwa zachodniopomorskie i pomorskie. Docelowo ma łączyć Szczecin, m.in. przez Koszalin i Słupsk, z Gdańskiem. W tej chwili prowadzone są również inwestycje dotyczące projektu i budowy tej trasy od Goleniowa do Kiełpina (z wyłączeniem istniejącej obwodnicy Nowogardu), liczącej ponad 54 km. Przedsięwzięcie zostało podzielona na trzy odcinki, a wartość wszystkich umów to 1,057 mld zł. Mają być one gotowe w II kwartale 2019 roku.
 
Prowadzone są również postępowania dotyczące drogi S6 w województwie pomorskim na odcinku od węzła Bożepole Wielkie do węzła Gdynia Wielki Kack. Trasa została podzielona na trzy fragmenty, których całkowita długość to ok. 41 km. Według planów infrastruktura ma być gotowa w drugiej połowie 2021 roku.
 
Pozostałe odcinki, czyli trasa miedzy Sianowem a Słupskiem pozostaje pod znakiem zapytania. Do realizacji inwestycji mocno motywują lokalni samorządowcy, jednak o tym aby podejmowano konkretne kroki obecnie informacji nie ma. Przetargi na jej budowę ogłoszono pod koniec września 2015 roku, ale przedsięwzięcia utknęły na etapie opublikowania informacji o wynikach oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu przez poszczególne firmy. Ostatnie dokumenty opublikowane na przetargowych stronach pochodzą z 2016 roku. Przez cały 2017 roku nie pojawiły się nowe informacje.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony