Partnerzy serwisu:

S8 do Kłodzka na końcówce prac nad dokumentacją projektową

ep. 07.06.2020

S8 do Kłodzka na końcówce prac nad dokumentacją projektową
fot. Archiwum GDDKiA
Latem ma być złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy drogi ekspresowej S8 od Wrocławia do Kłodzka. Mowa o ok. 80 km dwujezdniowej ekspresówki.
Trasa, o której mowa pierwotnie miała być realizowana jako droga klasy GP. Częściowo jej przekrój planowano jako 2x2, a tam, gdzie nie wymaga tego natężenie ruchu 2+1. Plan zmienił się we wrześniu 2018 roku. Podpisano wówczas aneks do inwestycji a odcinek ósemki do Kłodzka został wpisany do rozporządzenia z wykazem dróg ekspresowych.

 

Obecnie droga szykowana jest jako ekspresowa z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Przewidziano bezkolizyjne skrzyżowania i Miejsca Obsługi Podróżnych.

Opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla tej trasy zostało w grudniu 2016 roku zlecone polskiemu oddziałowi firmy Halcrow Group. Firma jest odpowiedzialna za opracowanie studium korytarzowego oraz STEŚ wraz z pozyskaniem materiałów wymaganych do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Wykonawca przygotuje także koncepcję programową oraz program funkcjonalno-użytkowy.

Inwestycja będzie przebiegać przez powiaty: kłodzki, dzierżoniowski, świdnicki, ząbkowicki i wrocławski. Wiosną ub. roku przeprowadzone zostały spotkania informacyjne we wszystkich gminach na planowanej trasie.
Obecnie, jak poinformowała wrocławska GDDKiA, dobiegają końca prace Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych. – Komisja oceniła zaproponowane rozwiązania, które zostały poddane analizie wielokryterialnej pod względem społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i technicznym – podał inwestor.

Na lipiec i początek sierpnia planowane jest złożenie wniosków o wydanie decyzji środowiskowych dla trasy. W sumie na potrzeby realizacyjne będą to trzy odcinki: Kłodzko – Ząbkowice, Ząbkowice – Łagiewniki, Łagiewniki – Wrocław (Magnice). W ten sposób ma być zapewniona większa konkurencyjność, a inwestycja będzie łatwiejsza do przeprowadzenia.

Jak informuje GDDKiA, pierwszy wniosek do RDOŚ będzie dotyczył odcinka Wrocław (Magnice) – Łagiewniki, a jako ostatni złożony zostanie wniosek dotyczący odcinka Ząbkowice – Kłodzko.

Droga nr 8 ma w sumie 830 km. Łączy Kudowę Zdrój przy granicy z Czechami z Budziskiem na granicy z Litwą. W standardzie drogi ekspresowej jest 560 km.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony