Partnerzy serwisu:

S8 nazwana Trasą Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.

inf. pras./ep. 17.08.2020

S8 nazwana Trasą Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.
fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Przy okazji setnej rocznicy tzw. Cudu nad Wisłą, drodze ekspresowej S8 nadano nazwę Trasy Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. To element obchodów rocznicy wydarzeń jakie rozegrały się na przedpolach Warszawy i miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej.
W Radzyminie, przy drodze ekspresowej S8, w stulecie bitwy – 15 sierpnia – odsłonięto pamiątkowy głaz upamiętniający walczących w Bitwie Warszawskiej oraz jedną z tablic jakie GDDKiA ustawiła przy drodze pomiędzy Wrocławiem i Białymstokiem.

W uroczystości uczestniczyli ministrowie: Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak oraz Infrastruktury – Andrzej Adamczyk, a także Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – Tomasz Żuchowski.
Bitwa Warszawska określana jest jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata.

Droga krajowa nr 8 liczy blisko 830 km długości, łączy Kudowę Zdrój na granicy z Czechami z Budziskiem na granicy z Litwą. Od Wrocławia, przez Warszawę, do Białegostoku jest drogą klasy ekspresowej. W sumie trasa „S” ma ok. 560 km długości.

Trasa prowadzi m.in. w pobliżu terenów, na których rozegrała się historyczna bitwa.

Wzdłuż drogi ekspresowej ustawiono 90 tablic informujących o nowej symbolicznej nazwie trasy na pamiątkę przełomowej kampanii wojny polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska (13-25 sierpnia 1920 r.) była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkie walki powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Armii Czerwonej.

To nie pierwsza droga w Polsce, której nadano nazwę nawiązującą do wydarzeń historycznych. Autostrada A2 łącząca zachodnią granicę państwa – w przyszłości z granicą wschodnią została nazwana Autostradą Wolności. Swoją nazwę ma także trasa A1 łącząca północ i południe kraju – to Autostrada Bursztynowa.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony