Partnerzy serwisu:

Są chętni do budowy S1 Oświęcim – Dankowice

ep. 21.02.2020

Są chętni do budowy S1 Oświęcim – Dankowice
Fot. Google Maps
Dziewięć ofert otrzymała katowicka GDDKiA w przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 pomiędzy węzłami Oświęcim i Dankowice. Najtańsze jest konsorcjum Porr i Mota Engil.
Chodzi o odcinek liczący ok. 15 km wraz z trzema węzłami drogowymi: Oświęcim, Wola i Brzeszcze.

Najtańsza oferta jest warta 989,7 mln zł i mieści się w budżecie zamawiającego określonym na 1,030 mld zł. W tej kwocie zawiera się także wycena konsorcjum Metrostav – 997,4 mln zł, choć wszystkie propozycje są na dość zbliżonym poziomie: Strabag – 1,043 mld zł, Polaqua – 1,068 mld zł, PTU Intercor – 1,070 mld zł, China state Construction Engineering – 1,071 mld zł, Polbud Pomorze – 1,099 mld zł, Budimex – 1,10 mld zł i Mostostal Warszawa – 1,151 mld zł.

Przy ocenie ofert brane będą pod uwagę także kryteria: skrócenie czasu realizacji oraz przedłużenie okresu gwarancji.

To jeden z trzech odcinków S1 między Mysłowicami i Bielskiem-Białą. Wcześniej, 14 lutego, zostały otwarte oferty na odcinek od węzła Kosztowy II (z węzłem) do węzła Oświęcim (bez węzła). 13 marca minie natomiast termin składania ofert na budowę odcinka Dankowice – Suchy Potok (z węzłem).

Budowa drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej zapewni połączenie istniejących odcinków S1 z Bielska-Białej w kierunku Zwardonia (oraz trasę S52 z Bielska-Białej do Cieszyna) z drogą S1 od Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej węzła autostrady A1 przy lotnisku Pyrzowice.

To część VI korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej, przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25 czyli „osi drogowej Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń”. Jej przedłużeniem poza granicami Polski na południu jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina – Skalite.

Jak przypomina GDDKiA, aby dokończyć całą trasę, potrzebne jest zakończenie budowy drugiej jezdni wysuniętego najdalej na północ odcinka S1 Lotnisko – Podwarpie o długości ok. 9,5 km, przebudowa do standardu drogi ekspresowej istniejącej drogi krajowej nr 1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej (trwa przetarg na wybór wykonawcy) oraz budowa obwodnicy Węgierskiej Górki – w październiku podpisana została umowa z wykonawcą.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony