Partner serwisu

Są odwołania od decyzji środowiskowej dla S19 Sokółka – Dobrzyniewo

Elżbieta Pałys 04.11.2021

Są odwołania od decyzji środowiskowej dla S19 Sokółka – Dobrzyniewo
fot. Gogole Maps
Przebieg drogi ekspresowej S19 Sokółka – Dobrzyniewo Duże został zatwierdzony decyzją środowiskową z końca września br. To ostatni tego typu dokument dla tej trasy na Podlasiu. Sprawą będzie musiał się zająć Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, wpłynęły bowiem odwołania od wydanego dokumentu.
Mowa o odcinku drogi o długości ok. 44 km. Zgodnie z decyzją środowiskową wydaną przez RDOŚ w Białymstoku droga ma się zaczynać na węźle Sokółka Północ, dalej, wykorzystując w dużym stopniu korytarz istniejącej trasy nr 19, biec na zachód w kierunku Białegostoku. Droga ekspresowa omijałaby miejscowości: Sokółka, Geniusze, Straż, Czarna Białostocka i Wasilków i kończyłaby się na połączeniu z węzłem Dobrzyniewo. Wybrany wariant zakłada także dobudowę drugiej jezdni na obwodnicy Wasilkowa.

Białostocka RDOŚ poinformowała, że od wydanej decyzji zostały złożone odwołania. Teraz rozpatrzy je Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Planowana inwestycja przebiega w części przez obszar Puszczy Knyszyńskiej, tereny specjalnej ochrony ptaków „Puszcza Knyszyńska” oraz specjalny obszar ochrony siedlisk „Ostoja Knyszyńska” zaliczanych do Natury 2000. Musi być realizowana ze szczególnym uwzględnieniem ochrony przyrody.

W decyzji z końca września RDOŚ określiła obowiązki jakie trzeba spełnić przy budowie drogi. Mowa m.in. o ekranach akustycznych, ekranach osłonowych w dolinie rzeki Sokołdy, które mają minimalizować ryzyko kolizji ptaków i nietoperzy z pojazdami, a także przejściach dla zwierząt, których na tym odcinku ma być 34.

Decyzja nałożyła na inwestora także obowiązek m.in. nasadzeń drzew, a także wykonania czatowni i platform lęgowych dla orlika krzykliwego oraz budki dla ptaków i nietoperzy.

Przetarg na wybór wykonawcy w trybie zaprojektuj i wybuduj planowany jest dla tej trasy na 2023 rok.

Pozostałe odcinki S19 na terenie woj. podlaskiego są już w realizacji albo na etapie procedury przetargowej.PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony