Partner serwisu

Są pieniądze na obwodnice Sośnicowic oraz Sierpca

inf. pras. 04.11.2022

arrow
arrow
Są pieniądze na obwodnice Sośnicowic oraz Sierpca
fot. Google Maps
Są pieniądze na obwodnice Sośnicowic oraz Sierpca
Są pieniądze na obwodnice Sośnicowic oraz Sierpca
Około 115,7 mln zł wyniesie łącznie rządowa dotacja dla budowy dwóch obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich. Mowa o obejściach drogowych Sośnicowic oraz Sierpca. Dotacja pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
¬– Podstawowym celem naszych działań jest wyprowadzenie ciężkiego ruchu samochodowego poza centra miast, a także zwiększenie bezpieczeństwa oraz komfortu zarówno mieszkańców, jak i kierowców. Dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg samorządy mogą realizować inwestycje, które zbliżają nas do osiągnięcia tych celów. Nowe obwodnice odegrają kluczową rolę w poprawie spójności komunikacyjnej dwóch regionów województwa mazowieckiego i śląskiego – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber

Obwodnica Sośnicowic

Obwodnica Sośnicowic w województwie śląskim będzie miała około 6,8 km długości i przebiegać będzie od Węzła Ostropa na autostradzie A4 do włączenia w istniejącą drogę wojewódzką nr 408, która poprowadzona będzie po nowym śladzie. Nowa trasa przejmie ruch pojazdów ciężarowych jadących w ciągu drogi wojewódzkiej nr 408 oraz drogi nr 919. Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 81 mln zł. Planowany termin oddania obwodnicy do użytkowania to IV kwartał 2025 roku.

Obwodnica Sierpca

Obwodnica Sierpca na Mazowszu, której celem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta, powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 560. Nowa droga o długości około 2,9 km zacznie się czterowlotowym rondem w miejscowości Gorzewo. Dalej pobiegnie wiaduktem nad linią kolejową Nasielsk – Toruń. Na przecięciu drogi wojewódzkiej nr 560 i ulicy Mickiewicza wybudowane zostanie skrzyżowanie skanalizowane z dodatkowymi pasami ruchu. Obwodnica zakończy się trójwlotowym rondem w rejonie skrzyżowania z drogą krajową nr 10 w miejscowości Borkowo Kościelne. Przyznana kwota dofinansowania dla inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wynosi około 34,7 mln zł. Planowany termin oddania obwodnicy do użytkowania to II kwartał 2024 roku.

Inwestycje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wsparcie uzyskują inwestycje polegające na budowie, przebudowie lub modernizacji dróg samorządowych. W 2021 roku do tego programu włączone zostały obwodnice w ciągu dróg wojewódzkich. Wsparcie rządowe przyznano dla 51 zadań, w tym 45 zgłoszonych przez samorządy województw i 6 zgłoszonych przez prezydentów miast na prawach powiatu. Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji to prawie 2,4 mld zł.

Na zatwierdzonej przez Prezesa Rady Ministrów liście zadań obwodnicowych przeznaczonych do dofinansowania z RFRD jest 6 zadań zlokalizowanych w województwie śląskim oraz 2 zadania z województwa mazowieckiego. Łączna kwota dofinansowania dla tych inwestycji wyniesie ok. 609,7 mln zł.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony