Partner serwisu

Są szacunki strat materialnych Ukrainy. Gigantyczna kwota

Grzegorz Rekiel 07.10.2022

Są szacunki strat materialnych Ukrainy. Gigantyczna kwota
zdjęcie ilustracyjneFot. Oleksandr Kamiszyn, twitter
Na prawie 115 miliardów dolarów zostały dotychczas oszacowane bezpośrednie straty poniesione przez Ukrainę w wyniku rosyjskiej inwazji. W przypadku infrastruktury transportowej, czyli m.in. dróg oraz sieci kolejowej, przekraczają one 35 mld USD.
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już od prawie 8 miesięcy, a niedawno raport w sprawie strat wojennych opublikował Bank Pekao S.A. powołując się na dane Kijowskiej Szkoły Ekonomii. Do tej pory zostały one oszacowane na prawie 115 miliardów dolarów.

Jak czytamy w analizie „straty o największej wartości poniesiono w zakresie budynków mieszkalnych oraz szeroko rozumianej infrastruktury transportowej (drogi, linie kolejowe, dworce, magazyny, porty morskie i lotnicze) oraz przemysłu i usług biznesowych”. W sumie wyniosły one niemal 93 miliardy dolarów.

Jakie są bezpośrednie szkody w poszczególnych kategoriach? W przypadku budynków mieszkalnych wynoszą one 47,8 mld USD; infrastruktury transportowej – 35,1 mld USD; przemysłu i usług biznesowych – 9,7 mld USD; szkół – 4,4 mld USD; infrastruktury energetycznej – 1,8 mld USD; a służby zdrowia – 1,6 mld USD.

Ogromny spadek PKB

Zdaniem analityków „należy się spodziewać silnego spadku PKB Ukrainy, który będzie się pogłębiał w miarę wydłużania się wojny”. – Po spadku PKB o 3,8% w 2020 r. (z powodu COVID-19 – aut.), w roku kolejnym rozpoczął się proces odbicia, który miał być kontynuowany. Tymczasem analizy przedstawione w kwietniu i maju tego roku przeprowadzone przez globalne instytucje (Bank Światowy, MFW, EBOiR) wskazywały na załamanie ukraińskiego PKB sięgające 30-45% - czytamy w raporcie.

Zgodnie z majowymi szacunkami na Ukrainie „zniknęło” prawie 5 milionów miejsc pracy, czyli około 33 %, co ma związek przede wszystkim z ucieczką mieszkańców za granicę. W ocenie analityków sytuacja może jednak w najbliższym czasie ulegać stopniowej poprawie”. – O ile jeszcze w marcu aż 42% firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw nie działało w ogóle, o tyle badanie przeprowadzone w końcu lipca wskazywało, że takich przedsiębiorstw było już „tylko” 16 % – czytamy.

Analitycy dodają, ze „o ile na początku maja większość przedsiębiorstw ankietowanych przez Centralny Bank Ukrainy raportowało wstrzymanie bądź ograniczenie produkcji, o tyle w kolejnych miesiącach stopniowo wzrastał odsetek podmiotów działających z wykorzystaniem niepełnego potencjału produkcyjnego”. Według danych z lipca – najwyższy, bo prawie 25-procentowy odsetek podmiotów działających na takim samym lub wyższym poziomie niż przed wojną jest w branży spożywczej.

Ostatnio coraz częściej mówi się o zaangażowaniu polskich firm w odbudowę Ukrainy. Ostatnio prezes Budimeksu mówił jednak o tym, że koniecznym warunkiem rozpoczęcie prac jest pokój, a na obecnym etapie można prowadzić również bardzo ważne prace projektowe.

Sytuacja na froncie

Przypomnijmy, że pod koniec września rosyjski prezydent Władimir Putin ogłosił nielegalną aneksję czterech obwodów: donieckiego (tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, DRL), ługańskiego (tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej), chersońskiego i zaporoskiego. W ostatnim czasie spekuluje się, że Rosja może użyć w trakcie wojny tzw. taktycznej broni nuklearnej (o ograniczonym zasięgu).
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony