Partnerzy serwisu:

SAFEGE Polska zmienia centra miast – tym razem jako współautor koncepcji modernizacji centrum Poznania

Redakcja 04.09.2019

SAFEGE Polska zmienia centra miast – tym razem jako współautor koncepcji  modernizacji centrum Poznania
Na zdjęciu przykładowa kolizja w modelu BIMfot. SAFEGE
SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce, oprócz sprawowania nadzoru na wszystkich typach inwestycji, od lat zapewnia także szeroko pojęte usługi projektowania we wszystkich dziedzinach. Od czerwca wraz z renomowaną i doświadczoną firmą GRAPH’IT zajmuje się zaprojektowaniem części centrum Poznania, co nierozerwalnie wiąże się ze zrównoważonym rozwojem tego pięknego wielkopolskiego miasta. Dodatkowo korzysta przy tym z nowatorskiej i niezwykle funkcjonalnej technologii BIM.
Od początku wakacji trwają prace projektowe dla „Budowy trasy tramwajowej wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ul. Ratajczaka”. Nowa trasa tramwajowa ułatwi dojazd do centrum miasta z dzielnic Wilda i Dębiec, a jeden z torów poprowadzi z ul. Św. Marcin w ul. Ratajczaka. Tor w przeciwną stronę doprowadzi do pl. Wolności, zaś na skrzyżowaniu ulic Niezłomnych, Matyi i Królowej Jadwigi znajdą się rozjazdy we wszystkich kierunkach. Przy Starym Browarze powstanie nowy przystanek tramwajowy. Na torowisku między ul. Św. Marcin a Taczaka ma odbywać się także ruch samochodowy.

– To kolejny przykład sprawnej współpracy między wszystkimi stronami projektu – klientem, czyli spółką Poznańskie Inwestycje Miejskie, Urzędem Miasta Poznania, partnerem – spółką GRAPH’IT i naszymi ekspertami z SAFEGE – mówi Przemysław Piszczek, dyrektor Biura Projektów i Konsultingu w SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce, którego poznański Zespół nadzoruje ten wyjątkowy projekt.

– Projekt dotyczący ulicy Ratajczaka wzbudza w Poznaniu duże emocje – jest to bowiem ważna arteria miejska, która zyska nowe połączenie tramwajowe, którego nie było dotychczas w ciągu tej ulicy. Ponadto w projekcie wykorzystamy nowe technologie związane z BIM'em (Building Information Modelling). BIM to modelowanie informacji o obiekcie budowlanym, umożliwiające ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach, harmonogramach. Jest cyfrowym zapisem właściwości obiektu, źródłem wiedzy i wszelkich danych o nim oraz niezawodną podstawą dla podejmowania decyzji – od koncepcji aż po rozbiórkę.

Projekt przewiduje wiele rozwiązań, które poprawią estetykę ulicy, która będzie mieć jeden pas ruchu w jedną stronę, zaś chodniki będą na jednym z nią poziomie.
  
 

Na zdjęciu projekt ul. Ratajczaka

20 czerwca 2019 r. w Urzędzie Miasta Poznania odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej tego projektu, na którym SAFEGE reprezentowali zastępca dyrektora generalnego, Mariusz Szmyd oraz dyrektor Biura Projektów i Konsultingu, Przemysław Piszczek.

W konferencji prasowej głos zabierali przedstawiciele zamawiającego, Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania, prezes Zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich Justyna Litka i Katarzyna Parysek, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz z ramienia SAFEGE Mariusz Szmyd, zastępca dyrektora generalnego.

 
Na zdjęciu Mariusz Szmyd w rozmowie z przedstawicielami mediów
Prezes PIM podkreśliła, że SAFEGE uwzględni w przygotowywanej dokumentacji zrealizowane, prowadzone lub planowane inwestycje, m.in. przebudowę ulic Święty Marcin, Taczaka, zmiany przed Starym Browarem, przebudowę torowisk w ul. Wierzbięcice i trwającą budowę Nowego Rynku. 

Mariusz Szmyd przypomniał zebranym gościom, że SAFEGE wraz ze spółką GRAPH'IT przygotowują już wspólnie projekt przebudowy ul. Św. Marcin, a SAFEGE dodatkowo nadzoruje przebudowę pl. Kolegiackiego, zatem jest mocno „zakorzeniony” w centrum Poznania.

Z ramienia SAFEGE projekt ten koordynować będzie Joanna Bielicka, kierownik projektów z Biura Projektów i Konsultingu SAFAGE – oddziału zlokalizowanego w podpoznańskim Suchym Lesie.

 
Od lewej: Mariusz Wiśniewski, Justyna Litka i Mariusz Szmyd
Ta współprojektowana przez SAFEGE inwestycja jest ostatnim etapem Projektu Centrum, którego celem jest zwiększenie atrakcyjności tej części miasta, wygospodarowanie dodatkowych przestrzeni dla pieszych przy pozostawieniu niezmienionej ilości miejsc parkingowych, a także podniesienie komfortu mieszkańców.

Zdjęcia: SAFEGE

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony