Partner serwisu

Samorządowcy zaniepokojeni obwodnicą Szczecina. GDDKiA uspokaja, ale bez konkretów

Elżbieta Pałys 05.08.2021

Samorządowcy zaniepokojeni obwodnicą Szczecina. GDDKiA uspokaja, ale bez konkretów
Fot. Google Maps
Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina w ciągu S6 to jedna z kluczowych inwestycji dla regionu Zachodniego Pomorza. Po odejściu od planów realizacji tej trasy w ramach PPP, na połowę tego roku zapowiadany był przetarg na realizację. W mediach pojawiły się informacje o wykreśleniu tej inwestycji z planów GDDKiA.
Zaniepokojenie tym stanem rzeczy wyraził marszałek województwa Olgierd Geblewicz, który domaga się informacji co do planów rządu. W piśmie adresowanym do wojewody zachodniopomorskiego przypomina, że trasa jest jednym z najważniejszych celów polityki transportowej, który ma odzwierciedlenie w regionalnych zapisach strategicznych, a samorządowcy od lat podejmują działania, które mają przybliżyć jej realizację.

– To dzięki naszemu wysiłkowi powstała koncepcja, studium wykonalności i uzyskano decyzję środowiskową na realizację zadania, wydaną w 2017 r. Samorządowcy od początku też zapowiadają chęć współpracy przy realizacji tego strategicznego zadania, czego wyrazem jest nasz apel do ministra infrastruktury z dnia 8 marca tego roku – pisze Olgierd Geblewicz i domaga się jasnej deklaracji.

Przywołuje wypowiedzi przedstawicieli rządu, którzy zapowiadali, że w połowie tego roku, a potem, że „w tym roku” zostanie ogłoszony przetarg. – W związku z powyższym, w imieniu zniecierpliwionych mieszkańców Pomorza Zachodniego, domagam się wyjaśnień i wiążącej deklaracji co do terminu ogłoszenia przetargu na budowę Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina, przedstawienia konkretnego harmonogramu realizacji i wskazania źródeł finansowania inwestycji.

Do medialnych doniesień odniosła się szczecińska GDDKiA. Zaprzeczyła, że przetarg „został wykreślony” jednak nie odpowiedziała wprost jakie są przewidywane terminy dla tego zadania.

„Plan zamówień publicznych podlega ciągłym zmianom i modyfikacjom. Tegoroczny plan Oddziału GDDKiA w Szczecinie podlegał w tym roku już trzem aktualizacjom. W każdej kolejnej wersji mogą być wprowadzane zmiany, jeżeli chodzi o listę planowanych postępowań. Na podstawie obecnego kształtu planu nie można wysnuwać wniosków, że nie będzie w tym roku przetargów dotyczących Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6” – stwierdza GDDKiA w komunikacie. Dalej wyjaśnia, że nie można mówić o wykreśleniu tego zadania, gdyż po prostu nie było go w oficjalnych planach przetargowych (pojawiło się tam „wskutek błędów systemów informatycznych” na kilka dni – wytłumaczono).

Odpowiedzi o termin przetargu na razie nie ma. Do tej pory dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina zostały wykonane badania podłoża i przygotowane elementy koncepcji programowej – informuje GDDKiA. Koszt prac przygotowawczych wyniósł 24 mln zł. – Dokumentacja ta pozwala na wdrożenie dalszych działań prowadzących do realizacji tej ważnej inwestycji, w ramach której powstać ma m.in. tunel o długości 5 km. Obecnie trwają uzgodnienia związane z tą inwestycją, w tym dotyczące kwestii jej finansowania – informuje szczecińska GDDKiA.

O termin ogłoszenia przetargu na S6 zachodnie obejście Szczecina podczas ostatniego posiedzenia Sejmu pytany był także wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. „Dotrzymane są wszelkie możliwe terminy” – powiedział. „Zgodnie z zapowiedziami już w czerwcu br. rozpoczęły się prace zmierzające do ogłoszenia przetargu” – stwierdził. Przypomniał jednocześnie, że ta inwestycja nie miała zapewnionego finansowania w ramach limitu na inwestycje drogowe z 2015 roku. – Limit wynosił 107 mln i był o 100 mld za mały, dlatego ta inwestycja nie została zrealizowana – mówił w lipcu w Sejmie Andrzej Bittel. – Podejmujemy teraz konsekwentne działania i w nowym krajowym programie budowy dróg środki na tę inwestycję się znajdują – powiedział.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony