Partnerzy serwisu:

Jakie problemy mają drogowcy w samorządach

mat. pras. 13.03.2018

Jakie problemy mają drogowcy w samorządach
fot. mat. pras. SPC
Największym wyzwaniem w zakresie dróg dla niemal co trzeciego samorządu jest utrzymanie zimowe, a dla co czwartego remonty nawierzchni. Najczęściej występujące problemy stanowią dziury i koleiny postrzegane jako konsekwencje niedopasowania nawierzchni do warunków klimatycznych i przeciążenia transportem towarowym. Takie dane wynikają z badania zrealizowanego wśród urzędników odpowiedzialnych za utrzymanie dróg w polskich gminach zrealizowanego na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu.
Związek Gmin Wiejskich RP szacuje, że ok. 80 proc. dróg gminnych, i to zarówno utwardzonych, jak i nieutwardzonych, wymaga remontu. Blisko połowa uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu wskazała, że w ich jednostkach w trakcie aktualnej kadencji wybudowano lub wyremontowano do 10 km dróg, a jedynie 12 proc. respondentów wskazało, że było to więcej niż 30 km.

Respondenci badania zadeklarowali, że najistotniejszymi parametrami decydującymi o doborze nawierzchni danej inwestycji drogowej jest trwałość – 55 proc. oraz co zrozumiałe, cena – 39 proc. wskazań. Poszukiwanie wytrzymałości i oszczędności w inwestycjach powoduje, że samorządowcy sięgają po różne rozwiązania – aż w 80 proc. jednostek w ostatniej kadencji zrealizowano inwestycję drogową z nawierzchnią inną niż asfaltowa.

Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie nawierzchni drogowych wydaje się dość istotnym czynnikiem, w którym urzędnicy upatrują możliwości poprawy dróg samorządowych – wskazuje SPC. Co czwarty respondent wskazał, że w 2018 r. rozważa sięgnięcie po nową technologię, a co piąty, że rozważa wykorzystanie technologii betonowej. W tym drugim przypadku, jak wskazali badani, barierę wciąż stanowi brak wiedzy i doświadczenia.

Na ten problem chce odpowiedzieć Stowarzyszenie Producentów Cementu, które zamierza edukować i upowszechniać dobre wzorce w zakresie realizacji nawierzchni betonowych na drogach samorządowych. Tym celom ma służyć Program Dobry Gospodarz.

– Drogi budujemy, by żyło nam się lepiej, by były wsparciem dla rozwoju gospodarczego również w ujęciu lokalnym. Dlatego apelujemy do inwestorów, samorządowych by w porównaniach brać pod uwagę nawierzchnię betonową, która zapewnia wieloletnie użytkowanie – mówi Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Badanie na temat nawierzchni dróg samorządowych zostało przeprowadzone pod koniec 2017 r. przez Data Tribe oraz ARC Rynek i Opinia na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu. Wśród respondentów znalazło się 51 uczestników odpowiedzialnych za zarządzanie drogami w gminach (miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich) pełniących takie stanowiska jak: kierownik Referatu Inwestycji i Remontów, inspektor ds. dróg, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, kierownik Referatu Budownictwa i Gospodarki Komunalnej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony