Partnerzy serwisu:

Samorządy walczą o S10

Leonard Dolecki 10.07.2018

Samorządy walczą o S10
fot. GDDKiA
Mieszkańcy, samorządowcy i parlamentarzyści z województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego mówią o pilnej potrzebie budowy drogi ekspresowej S10 na całym jej przebiegu. Docelowo ma ona połączyć Warszawę ze Szczecinem. Obecnie podróż między tymi miastami trwa wiele godzin.
Czterdzieści osób od Płońska do Szczecina przyjechało do Wałcza na spotkanie w sprawie budowy drogi ekspresowej S10. Wszystkich łączą te same problemy: bezpieczeństwo mieszkańców, sprawna komunikacja, zagrożony rozwój gospodarczy poprzez brak decyzji o budowie nowoczesnej trasy łączącej Pomorze Zachodnie, Kujawy, Mazowsze w jeden organizm.

Organizatorami spotkania byli: burmistrz Wałcza Bogusława Towalewska i senator RP Grzegorz Napieralski, wiceprzewodniczący zespołu parlamentarnego Pomorza Zachodniego.

Długa droga

– Dwie godziny opóźnienia pociągu na trasie Warszawa – Szczecin, wypadek na dziesiątce i ledwo udało się zdążyć do Wałcza na spotkanie w południe. To trzeba zmienić, bez tego nie ma szans na zrównoważony rozwój regionów – mówił podczas wydarzenia senator RP Grzegorz Napieralski.

– Przejechanie 500 km od Szczecina do Warszawy nie powinno dziś zająć więcej niż 5 godzin. Tymczasem ze Szczecina przez Poznań na drodze do Warszawy jest już ciasno, a przez Wałcz ta droga zajmuje ponad 7 godzin – mówi Cezary Szeliga, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z Wałcza.

Utrudniona komunikacja

Samorządowcy nazywają istniejącą trasę „drogą śmierci” i nie chcą aby tak ważna dla nich droga dłużej nosiła to niechlubne miano. – Tu każdego dnia giną ludzie. To są tragedie rodzin – mówili uczestnicy konferencji.

– Duży ruch już obecnie panujący na drodze 10 powoduje wielkie utrudnienia w komunikacji lokalnej, wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa ruchu – szczególnie pieszych i rowerzystów, a także powoduje zagrożenie dla zabytkowych części miasta położnych wzdłuż tej drogi. Samochody stojące w korkach to niszczeni zdrowia mieszkańców i środowiska – wskazywała Bogusława Towalewska, burmistrz Wałcza.
Obecni mówili o wielu argumentach przemawiających za szybką budową drogi ekspresowej S10. Głównym z nich było wzmocnienie potencjału gospodarczego Pomorza Zachodniego, Kujaw, Pomorza i Mazowsza.

– Dziś w gospodarce jest ważny transport, dostawa półproduktów, a później dostarczenie gotowego produktu. Ważną rolę odgrywa transport intermodalny – mówił senator RP z Bydgoszczy Jan Rulewski.

Potrzeba decyzji na szczeblu rządowym

– Współpraca z Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie bieżącej poprawy bezpieczeństwa przebiega dobrze, ale bez decyzji strategicznych zapadających w Warszawie przejazd nad polskie morze będzie trwał długo – mówi Aleksander Jarosławski.

Samorządowcy i parlamentarzyści, którzy spotkali się w Wałczu ubolewali nad faktem, że od lat są zapewnienia o pracach nad budową drogi. – Skończmy z dokumentami i budujmy drogę. Tymczasem ciągle słyszymy o raportach, diagnozach, studium wykonalności. Mieszkańcy mnie pytają gdzie będzie biegła S10 tak by mogli zaplanować budowę domu, magazynu, rozbudowę zakładów pracy. To są decyzje na lata – mówił burmistrz Sierpca Jarosław Perzyński.

Ważna trasa

– Przebieg nowej drogi powinien być tak planowany by nie tworzyć korytarzy transportowych dzielących lokalne społeczności, ale zapewnić im szybki dostęp do ośrodków aglomeracyjnych. To pozwoli na zatrzymanie procesu wyludnia się małych miast. S10 jest potrzebne dla Szczecina, Bydgoszczy, Torunia dla rozwoju stref przemysłowych, atrakcyjności życia mieszkańców, bezpieczeństwa - mówi dr Przemysław Łonyszyn, panelista konferencji o budowie s10 w Wałczu.

Droga ekspresowa S10 jest fragmentem międzynarodowej sieci transportowej TEN-T, łączącej województwa kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i wielopolskie z Warszawą oraz portami zachodniego wybrzeża Polski: Szczecin, Stepnica, Wolin, Dziwnów, Świnoujście oraz Mrzeżyno i Kołobrzeg oraz lotniskami w Goleniowie, Babimoście, Pile, Bydgoszczy, Warszawie i Modlinie.

Uczestnicy spotkania podpisali list w sprawie budowy s10, który zostanie wysłany do Premiera RP.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony