Partner serwisu

Sanok będzie miał nowy most

inf. pras. 12.11.2020

Sanok będzie miał nowy most
fot. Lowdown, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org
Powstanie nowy most na Sanie, który połączy prawobrzeżną część Sanoka z centrum. Inwestycja uzyska dotację z budżetu państwa w wysokości ponad miliona złotych na przygotowanie dokumentacji projektowej. Pozytywną opinię o dofinansowaniu budowy przeprawy w ramach programu „Mosty dla regionów” przekazała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
– Dzięki oszczędnościom w programie i decyzji premiera Morawieckiego możemy dofinansować z budżetu państwa przygotowanie dokumentacji dla kolejnych pięciu mostów w pięciu województwach. Pierwszy z nich będzie w Sanoku – zapowiedział Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. – Budując mosty, budujemy tak naprawdę potencjał gospodarczy polskich regionów – dodał minister.

– Nowy most na Sanie zastąpi ponad 40-letni most tymczasowy. To ważna inwestycja dla Sanoka i całego regionu – podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak.

Szacowany koszt budowy nowej przepraw na Sanie wraz z budową dróg dojazdowych oraz skrzyżowania z drogą krajową nr 886 wynosi 63,9 mln zł. Koszt przygotowania dokumentacji to 1,3 mln zł, a dotacja z budżetu państwa na jej przygotowanie to ponad 1 mln zł. Planowany termin zakończenia przygotowywania dokumentacji to grudzień 2022 r.

– Rząd ma przygotowaną całą ścieżkę dla inwestycji mostowych. Po opracowaniu dokumentacji ze wsparciem z Programu Mosty dla Regionów, miasto będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie budowy przeprawy i dróg dojazdowych z Funduszu Dróg Samorządowych. Na obydwu etapach – przygotowawczym i inwestycyjnym - maksymalne dofinansowanie to 80% kosztów – wyjaśniła minister Jarosińska-Jedynak.

Budowa nowego mostu umożliwi mieszkańcom prawego brzegu Sanu i Międzybrodzia bez problemu dostać do punktów handlowych i usługowych, szpitala, przychodni, urzędów, dworców, żłobków, przedszkoli, szkół i uczelni.

Prawobrzeżny Sanok przyciąga co roku tysiące osób z Polski i zagranicy. Znajduje się tu Muzeum Budownictwa Ludowego – największy skansen w Polsce i jeden z czołowych tego typu obiektów w Europie. We wsi Międzybrodzie usytuowana z kolei jest zabytkowa cerkiew. Na prawym brzegu Sanu zlokalizowane jest również wejście do Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.

Bardzo ważnym obiektem jest również nowoczesne lotnisko sanitarne, które stanowi ważny filar systemu ratownictwa medycznego w Bieszczadach, zapewniając bezpieczeństwo blisko 800 tysiącom turystów rocznie. Nowy most zapewni szybkie i sprawne dotarcie służb ratowniczych do szpitala powiatowego.

– Most w Sanoku to nie pierwsza inwestycja w województwie podkarpackim, która uzyska dofinansowanie z programu Mosty dla Regionów. Trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji, umożliwiającej budowę przeprawy w Stalowej Woli, powiecie brzozowskim oraz w okolicach Jarosławia. Dzięki Programowi na Sanie pojawią się 4 nowe przeprawy, które z pewnością poprawią dostępność komunikacyjną Podkarpacia – podsumowała wiceszefowa MFiPR.PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony