Partner serwisu

Sebastian Kulczyk wycofa się z biznesu autostradowego?

ep. 07.02.2022

Sebastian Kulczyk wycofa się z biznesu autostradowego?
fot. Google Maps
Syn Jana Kulczyka, który przejął udziały w spółkach zarządzających autostradami A2 zamierza wycofać się z drogowego biznesu – dowiedział się Puls Biznesu. Według informacji podanych przez dziennik, spółka Sebastiana Kulczyka rozpoczęła już tzw. przegląd opcji strategicznych.
Chodzi o spółki Autostrada Wielkopolska, Autostrada Wielkopolska II oraz Autostrada Eksploatacja. Pierwsza spółka założona jeszcze przez Jana Kulczyka była odpowiedzialna za budowę pierwszego prywatnego odcinka autostrady między Koninem i Nowym Tomyślem, druga za budowę w modelu PPP autostrady od Nowego Tomyśla do Świecka. Autostrada Eksploatacja zajmuje się zarządzanie prywatnymi odcinkami A2.

Spółka KI One, za pośrednictwem której Sebastian Kulczyk zarządza drogowym biznesem ma 23,83 proc. akcji w spółce AWSA, 40 proc. w AWSA II oraz 42,75 proc. Tych udziałów, jak podał Puls Biznesu, zamierza się pozbyć. – Kilka dni temu bank inwestycyjny z siedzibą w Londynie rozpoczął poszukiwanie inwestorów zainteresowanych pakietem Sebastiana Kulczyka w autostradowych spółkach. Ze znalezieniem nabywcy nie powinno być problemu, bo A2 to bardzo dobrze zarządzany projekt – czytamy w PB, który powołuje się na jednego ze swoich informatorów. Te informacje potwierdził dziennikowi członek Zarządu Spółki Kulczyk Investments, Jarosław Sroka.

Szacunkowa wartość wystawianych na sprzedaż akcji może sięgać 4 mld zł. Jak podał dziennik, Kulczyk zamierza bardziej zaangażować się w nowoczesne technologie.

Pierwszy prywatny odcinek autostrady A2 powstał w 2002 r. Wówczas wybudowano odcinek od Konina do Wrześni, w kolejnych latach trasa została przedłużona do Nowego Tomyśla w pobliżu Poznania. Betonowy odcinek autostrady od Nowego Tomyśla do granicy w Świecku został oddany do ruchu w 2011.

W ostatnich latach AWSA dobudowała trzeci pas na autostradowej obwodnicy Poznania między węzłami Poznań Zachód i Krzesiny. Rozpoczęły się prace planistyczne nad rozbudową o dodatkowy pas autostrady na odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Wschód.

Od 10 stycznia wzrosły stawki opłat na odcinku między Koninem i Nowym Tomyślem. Przejazd tą trasą kosztuje obecnie 75 zł, tj. 25 zł za każdy z trzech odcinków. Podróż autostradą od Nowego Tomyśla do Świecka kosztuje – w przypadku samochodów osobowych – 18 zł.PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony