Partnerzy serwisu:

Sejm zajmie się zmianami w prawie drogowym

Rynek Infrastruktury 06.05.2013

Sejm zajmie się zmianami w prawie drogowym
fot. GITD
Podczas najbliższego posiedzenia sejmu posłowie będą pracować nad czterema poselskimi projektami ustaw, które zmieniają przepisy o ruchu drogowym. Dotyczą one między innymi ograniczenia liczby fotoradarów o 80 procent – informuje PAP.

Trzy projekty nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym złożyły kluby PiS, SLD i SP. Ostatni projekt autorstwa PO związany jest ze zmianami w ustawie o drogach publicznych. PiS chce, by fotoradary były instalowane tylko w miejscach szczególnie niebezpiecznych, gdzie przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość.


Projekt zakłada również pozbawienie Inspekcji Transportu Drogowego możliwości rejestrowania naruszania przepisów za pomocą urządzeń rejestrujących. Co więcej, PiS chce, by wszystkie dochody z mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości były przekazywane na rozbudowę, modernizację i naprawy dróg.


Z kolei SLD chce uporządkowania zasad ustawiania fotoradarów oraz przeznaczania środków zbieranych dzięki tym urządzeniom bezpośrednio na Krajowy Fundusz Drogowy. Klub chce również wyeliminowania praktyk stawiania fotoradarów przez gminy, które następnie zasilają swoje budżety z mandatów.


Solidarna Polska w swoim projekcie proponuje ograniczenie liczby fotoradarów o 80 procent oraz pozostawienie ich w miejscach, gdzie poprawią bezpieczeństwo, przykładowo przy szkołach i szpitalach. Wpływy z mandatów miałyby trafiać do Funduszu Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych.


Projekt PO dotyczy natomiast tego, by wszystkie środki z mandatów nakładanych przez ITD były przekazywane na Krajowy Fundusz Drogowy i następnie na działania związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu na drogach krajowych.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fotoradary i bezpieczeństwo na drogach
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony