Partnerzy serwisu:

Senat przygotuje przepisy w zakresie uprawnień budowlanych

Redakcja 23.11.2018

Senat przygotuje przepisy w zakresie uprawnień budowlanych
fot. Pixabay
Minister Inwestycji i Rozwoju zwrócił się do Komisji Ustawodawczej Senatu RP o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych. Wyrok zapadł 7 lutego 2018 r.
Trybunał Konstytucyjny postanowił, że zakwestionowane przepisy tracą moc obowiązującą z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że nowe przepisy w tym zakresie powinny wejść w życie do 13 lutego 2019 r. W przypadku niewykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w przewidzianym terminie niemożliwe będzie nadawanie nowych uprawnień budowlanych.

Jednocześnie w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju trwają prace nad projektami ustawy o architektach, ustawy o inżynierach budownictwa oraz przepisami wprowadzającymi te ustawy (to także skutek wyroku Trybunału konstytucyjnego – dop. red.). Obecnie trwa analiza uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Dopiero po zamknięciu etapu uzgodnień międzyresortowych, w tym uzgodnień z Rządowym Centrum Legislacji, projekty ustaw zostaną skonsultowane z samorządami zawodowymi architektów i inżynierów budownictwa – zapowiada MIR w komunikacie.

Wyrok TK zapadł po wniosku Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Trybunał badał zgodność art. 16 pkt 3 Prawa budowlanego z art. 65 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji. Stwierdził, że przepisy prawa budowlanego nie określają czynności, które mogą wykonywać osoby posiadające uprawnienia budowlane bez ograniczeń oraz uprawnienia w ograniczonym zakresie. Wskazał, że ustawa nie zawiera także ograniczeń odnoszących się do obu rodzajów uprawnień.

Trybunał Konstytucyjny wskazał też, że ograniczanie uprawnień budowlanych stanowi ingerencję w konstytucyjną wolność wykonywania zawodu. To z kolei może być regulowane wyłącznie przez ustawę.

„W ustawie powinien zostać wskazany nie tylko pozytywny zakres czynności w ramach uprawnień budowlanych, ale muszą być również określone wszelkie jego ograniczenia, które są konieczne i uzasadnione w świetle kryteriów wymienionych w art. 31 ust. 3 Konstytucji” – informował TK w komunikacie.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony