Partnerzy serwisu:

Sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia rozpoczęty

inf. pras. 08.05.2018

Sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia rozpoczęty
fot. Port Gdynia/ T. Urbaniak
Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia rozpocznie się 9 maja i trwać będzie do 19 października 2018 roku. Port Gdynia gościć będzie 54 duże statki wycieczkowe. Średnia długość statku w tym sezonie to 255 m. Co więcej, aż 49 jednostek zawijających do Portu Gdynia w tym sezonie będzie liczyć ponad 200 m długości.
– Pasażerskie cruiser-y w Porcie Gdynia to już wieloletnia tradycja, która nadaje szczególnego prestiżu Portowi Gdynia na tle portów Morza Bałtyckiego – podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. – Port Gdynia jest kluczowym polskim portem pasażerskim i mam nadzieję, że liczba zawinięć pasażerskich jednostek do naszego portu z roku na rok będzie coraz większa – dodaje.

Obecność statków pasażerskich w Porcie Gdynia to dobra promocja zarówno Regionu Pomorskiego jak i portu oraz miasta. Sezon rozpocznie wizyta ms „MSC Orchestra” o długości 294 m i szerokości 32 m. Jednostka ta może przewozić ponad 3 tysiące pasażerów, a jej załoga to 987 osób. Mtką chrzestną statku jest Sophia Loren, a muzykę na uroczystość chrztu „MSC Orchestra” skomponował Ennio Morricone. Pływającą perłą w koronie tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia będzie mv „Mein Schiff 1”, który jest największą jednostką - długość 316 m - jaka przybije do kei nabrzeża Francuskiego.

Mv „Mein Schiff 1” w całym sezonie 2018 roku odwiedzi gdyński port sześć razy – po raz pierwszy przypłynie na swój dziewiczy rejs 21 maja. Statek może zabrać na pokład prawie 2900 pasażerów, a załoga liczy 1000 osób. Został zbudowany w 2018 roku w fińskiej stoczni w Turku za 500 mln euro i posiada energooszczędny oraz ekologiczny napęd, dzięki któremu zmniejszono o 30 procent emisje szkodliwych substancji w porównaniu do innych statków o podobnej wielkości. Dużym wydarzeniem będzie także zawinięcie do Portu Gdynia 21 czerwca słynnego statku pasażerskiego mv „Queen Elizabeth”- najmłodszej jednostki legendarnej linii Cunard, zwodowanej w 2010 roku, którego matką chrzestną jest brytyjska monarchini Elżbieta II. Mv „Queen Elizabeth” o długości 294 m i szerokości 32 m. Jednostka ta może zabrać na swój pokład prawie 2100 pasażerów, którymi zaopiekuje się 940 osobowa załoga.

Istotnym wydarzeniem ubiegłorocznego sezonu statków pasażerskich w gdyńskim porcie było zawinięcie w dniu 23 czerwca jednego z największych wycieczkowców świata – ms „Norwegian Getaway” - jednostki o długości 325,7 metra, która przypłynęła z prawie czterema tysiącami pasażerów. Od maja do września 2017 roku do Portu Gdynia zawinęło 41 jednostek pasażerskich z niespełna 90-tysiącami pasażerów na swoich pokładach.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Port Gdynia
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony