Partnerzy serwisu:

Singapur przeciwko samochodom elektrycznym

Romanowska Magdalena 15.09.2019

Singapur przeciwko samochodom elektrycznym
fot. Pixabay
Pojazdy napędzane energią elektryczną kojarzą się z ekologicznym i postępowym rozwiązaniem. Innego zdania jest rząd Singapuru – jego zdaniem bardziej ekologicznym rozwiązaniem od samochodów Tesla jest rozwinięty transport publiczny.
− Próbowaliśmy, ale rząd Singapuru nie popiera elektrycznych pojazdów – napisał na swoim Twitterze Elon Musk w odpowiedzi na zapytanie użytkownika serwisu o to, kiedy w Singapurze będzie możliwe posiadanie innowacyjnego samochodu. Wypowiedź Muska spowodowała odpowiedź ministra środowiska Masagosa Zulkifli bin Masagosa Mohamada, który stwierdził, że Elon Musk oprócz swoich samochodów sprzedaje także określony styl życia, który nie jest potrzebny obywatelom Singapuru. W rozmowie z agencją prasową Bloomberg minister stwierdził: − Nie interesuje nas styl życia, jesteśmy zainteresowani czystymi rozwiązaniami, które pozwolą rozwiązać problemy klimatyczne.

Nie e-samochody, ale lepszy transport publiczny

Mówiąc o „czystych rozwiązaniach”, Masagos Zulkifli ma zapewne na myśli gęstą sieć autobusową i kolejową biegnącą przez Singapur. Rozwinięta sieć transportu publicznego ma być nie tylko substytutem samochodów elektrycznych, ale także odpowiedzią na brak miejsca i wysoką gęstość zaludnienia w kraju. Dlatego tez przyjmowanie nowych samochodów jest objęte specjalnymi ograniczeniami – podatki są tak wysokie, że mało kogo stać na posiadanie prywatnego pojazdu.

Jak podaje Rzeczpospolita, Singapur jest bardziej zainteresowany inwestowaniem w samochody wodorowe. Mają one niższy ślad węglowy niż samochody elektryczne i do ich napędzania nie podtrzeba elektrycznych akumulatorów budowanych z wykorzystaniem rzedkich metali, wydobywanych przy wysokim skażeniu gleby. Dlatego na samochody elektryczne została nałożona dodatkowa opłata za emiscję CO2.

Fuzja milionerów? 

Argumenty nie przekonują wszystkich zainteresowanych. Musk wielokrotnie na swoich mediach społecznościowych musiał odpowiadać na pytania dotyczące nieobecności Tesli w Singapurze. Użytkownicy argumentują, że jedną z przyczyn sprzeciwu władz Singapuru jest tamtejszy sposób pozyskiwania energii elektrycznej. – Singapur ma wystarczająco dużo terenów by przestawić się na energię słoneczną i być niezależny energetycznie – mówił w internetowej wypowiedzi ze stycznia 2019 roku Elon Musk. W odpowiedzi na to singapurski milioner i przedsiębiorca, właściciel firmy Razer Min-Liang Tan oświadczył, że chętnie zamontuje panele słoneczne na swoim wieżowcu mającym powstać w 2020 roku. Informacja miała zostać przekazana zespołowi Tesla Energy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony