Partner serwisu

Śląskie. Te obwodnice mają już wykonawców dokumentacji

Redakcja/inf. pras. 10.11.2020

Śląskie. Te obwodnice mają już wykonawców dokumentacji
fot. Google Maps
Trzy śląskie obwodnice zaplanowane w ciągu drogi krajowej nr 78 mają już wybranych wykonawców dokumentacji projektowej. Mowa o obejściach Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów. W sumie to 25 km nowych tras.
Realizacja tych inwestycji jest zaplanowana na lata 2023-2025.

Obwodnica Kroczyc

17 lipca 2020 r. zostały otwarte oferty w przetargu na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78. Z trzynastu złożonych ofert, najkorzystniejszą złożyła spółka Gramar z Lublińca. Oferta ma wartość 1,999 mln zł.

Usługa ma zostać zrealizowana w terminie 109 miesięcy, na co składają się: 23 miesiące na wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych, 7 miesięcy przewidziane jest dla realizacji obowiązków wynikających z procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych, 79 miesięcy przewidziane jest na pełnienie nadzoru autorskiego nad wykonaniem robót budowlanych (wraz z okresem rękojmi za wady wynoszącym 60 miesięcy). 

Długość obwodnicy wyniesie ok. 9,2 km.

Obwodnica Pradeł

Oferty w przetargu na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78 zostały otwarte 14 lipca 2020 r. Z jedenastu złożonych ofert, najkorzystniejszą także w tym przypadku złożyła spółka Gramar z Lublińca. Wartość tej propozycji to 1,180 mln zł.

Usługa ma zostać zrealizowana w terminie 107 miesięcy, na co składa się: 21 miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych, 7 miesięcy przewidziane jest dla realizacji obowiązków wynikających z procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych, 79 miesięcy przewidziane jest na pełnienie nadzoru autorskiego nad wykonaniem robót budowlanych (wraz z okresem rękojmi za wady wynoszącym 60 miesięcy).

Długość obwodnicy wyniesie ok. 2,2 km.

Obwodnica Szczekocin i Goleniów

Otwarcie ofert w przetargu na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy Szczekocin i Goleniów w ciągu drogi krajowej nr 78 nastąpiło 21 lipca 2020 r. Z trzynastu złożonych ofert, najkorzystniejszą złożyła spółka Mosty Katowice, a wartość ofert to 3, 472 mln zł.

Usługa ma zostać zrealizowana w terminie 110 miesięcy, na co składają się: 24 miesiące na wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych, 7 miesięcy przewidziane jest dla realizacji obowiązków wynikających z procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych, 79 miesięcy przewidziane jest na pełnienie nadzoru autorskiego nad wykonaniem robót budowlanych (wraz z okresem rękojmi za wady wynoszącym 60 miesięcy).

Długość obwodnicy wyniesie ok. 13,1 km.

Te trzy inwestycje są już częściowo przygotowane do realizacji i posiadają decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach.
  
Ujęcie w rządowym Programie budowy 100 obwodnic umożliwiło przyspieszenie ich realizacji. Podstawowym celem budowy obwodnic Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości. Wraz z realizowaną obecnie obwodnicą Poręby i Zawiercia oraz innymi inwestycjami na drodze krajowej nr 78, przyczyni się to do odciążenia istniejącego układu komunikacyjnego na obszarze obejmującym północno-wschodnie tereny woj. śląskiego.

Nowo budowane odcinki drogi, okrążając miejscowości, przejmą znaczącą część ruchu tranzytowego i regionalnego, skutkiem czego na dotychczasowej drodze krajowej nr 78 przeważać będzie ruch lokalny. Poprawi to bezpieczeństwo mieszkańców oraz zwiększy przepustowość połączenia, z jednej strony z autostradą A1, z drugiej z drogą ekspresową S7 na wysokości Jędrzejowa.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony