Partnerzy serwisu:

Śluza na stopniu wodnym w Malczycach uruchomiona

Redakcja 05.06.2018

Śluza na stopniu wodnym w Malczycach uruchomiona
fot. MSWiA/ Twitter
4 czerwca br. po raz pierwszy uruchomiony został stopień wodny w Malczycach. Inwestycja trwała od 1997 roku, a jej ostateczny koszt to ponad 1 mld zł, przy początkowo planowanych 350 mln zł.
Jak zapewniał w ubiegłych miesiącach br. szef resortu gospodarki morskiej – powinien on zostać uruchomiony do końca maja br. Sprawa jednak przeciągnęła się na kolejny miesiąc i ostatecznie 4 czerwca odbyło się pierwsze śluzowanie.

Głównym celem inwestycji jest zabezpieczenie stopnia w Brzegu Dolnym przed podmywaniem i utratą stateczności. Zagrożenie utratą stateczności było spowodowane erozją dolnego stanowiska stopnia w Brzegu Dolnym. Obniżenie dna w korycie rzeki nawet o cztery metry spowodowało zwężenie szlaku żeglownego i zmniejszenie głębokości tranzytowych.

Kolejnymi zadaniem nowej infrastruktury jest przywrócenie pierwotnego poziomu wód gruntowych. Budowa stopnia ma też zapobiegać przesuszaniu się przyległych terenów. Powstrzymane mają być też procesy erozyjne w korycie rzeki poniżej stopnia.

W ramach zadania powstaje również elektrownia wodna w Malczycach o mocy 9000 kW – jej otwarcie planowane jest na koniec br.

W uroczystości otwarcia infrastruktury wzięli udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak oraz prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.

Po uruchomieniu stopnia w Malczycach ministerstwo ma prowadzić dalsze działania na rzecz użeglownienia Odrzańskiej Drogi Wodnej. W planach jest budowa 29 nowych stopni wodnych. Ich lokalizacja została już ustalona. Dokładne informacje znajdziecie TU.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony