Partnerzy serwisu:

Słynny architekt zaprojektuje nowy wiadukt w Genui

Leonard Dolecki 15.09.2018

Słynny architekt zaprojektuje nowy wiadukt w Genui
fot. Wikimedia Commons
14 sierpnia br. doszło do tragedii we włoskim mieści Genua. Zawalił się tam wiadukt drogowy w ciągu jednej z najważniejszych tras w mieście. W katastrofie zginęło ponad 40 osób. Teraz w miejsce starego obiektu ma powstać nowy. Zaprojektować ma go słynny architekt Renzo Piano.
Słynny architekt działa dla swojego miasta

Renzo Piano ma 81 lat i urodził się właśnie w Genui. Jest on jednym z najbardziej znanych architektów na świecie. Budynki jego projektu znajdują się na całym świecie. W 1998 roku otrzymał on nagrodę Pritzkera, która jest potocznie jest nazywana „architektonicznym noblem”.

W sierpniu br. poinformował on, że chciałby zaprojektować nowy most, w jego rodzinnym mieście, w miejsce starego, który zawalił się na początku ósmego miesiąca tego roku. Teraz, jak donosi portal „dezeen.com” – dostał on potwierdzenie od władz, że przyjmują oni jego ofertę.

– Nowa konstrukcja musi być mieszanką wielu aspektów – mówi Renzo Piano. – Nie będziemy naśladować wcześniejszego obiektu. Ale musimy działać szybko i stworzyć porządną konstrukcję, która przetrwa lata – dodaje. Jak zaznacza architekt – nowy wiadukt ma być symbolem i chce aby można było z niego korzystać przez 1000 lat.

Katastrofa w Genui

Wiadukt w Genui zawalił się podczas burzy 14 sierpnia br. w godzinach szczytu, kiedy był bardzo mocno obciążony. W momencie katastrofy na obiekcie znajdowało się ok. 30 samochodów. Sam obiekt znajdował się w ciągu autostrady A10 i powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku. Zaprojektował go Riccardo Morandi. Miał on ponad 1 km długości i przechodził nad potokiem Polcevera między dzielnicami Sampierdarena i Cornigliano. Część, która uległa zawaleniu ma ok. 100 m.

Wyświetl większą mapę

Powodem zawalenia się obiektu mogła być sama jego konstrukcja. Na świecie w niewielu miejscach budowano wiadukty w taki sposób. Dodatkowo, jak podaje „Independent” – o ryzyku związanym z nadmierną korozją mówił już ok. 40 lat temu projektant obiektu.

W 2016 roku wiadukt był odnawiany. Za jego utrzymanie odpowiadała firma z Mediolanu, która po katastrofie zapewniała, że infrastruktura była odpowiednio konserwowana i doglądana. Włoska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie, a całe wydarzenie wywołało globalne dyskusje na temat stanu obiektów mostowych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obiekty inżynierskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony