Partnerzy serwisu:

Smart Window, czyli okno, które naładuje telefon komórkowy

Leonard Dolecki 29.01.2017

Smart Window, czyli okno, które naładuje telefon komórkowy
fot. Pixabay
Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland opracowali technologię „Smart Window”, czyli okna, które dzięki możliwości zmiany padających na nie promieni słonecznych na energię elektryczną będą mogły naładować np. urządzenia domowe. Dodatkową ich funkcją jest regulacja przejrzystości.
Technologia bazuje na przezroczystych panelach krzemowych oraz matrycy ciekłych kryształów. Wynalazcy połączyli warstwę krzemu z warstwą ciekłych kryształów i umieścili je między szybami. W ten sposób powstały okna, które posiadają funkcję regulacji ilości światła, które przez nie przechodzi.

Aby mogły one blokować oczekiwaną, przez użytkownika, ilość energii słonecznej, potrzebne jest zasilanie. Za to odpowiada warstwa krzemu. Okazało się jednak, że wydajność użytych ogniw pozwala na znacznie więcej. Skonstruowane okna potrafią nie tylko same się zasilić, ale także produkują dodatkową energię, która pozwoli na naładowanie różnych urządzeń elektrycznych. Dzięki pochłanianiu energii słonecznej okna mogą zmniejszyć ilość ciepła emitowana przez budynki.

Dodatkową zaleta jest to, że to włączenie okna powoduje przepuszczanie światła. Kiedy napięcie zostanie przyłożone ciekłe kryształy układają się w taki sposób, że nie blokują promieni słonecznych. Jeśli „Smart Window” nie jest włączone, to do wnętrza nie dociera światło. Użycie ciekłych kryształów powoduje jednak to, że nawet przy włączeniu okna, pod pewnym kontem widoczność jest zablokowana.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fotowoltaika
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony