Partner serwisu

Smolajny na Warmii coraz bliżej obwodnicy

Przemysław Farsewicz 17.11.2020

Smolajny na Warmii coraz bliżej obwodnicy
fot. Google Maps
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na obwodnicę Smolajn w ciągu drogi krajowej nr 51. To jedno z zadań z rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Niestety, mniej szczęścia miały projekty obejścia Pisza, Szczytna, Olsztyna i Dywit.
Obwodnica Smolajn będzie kosztować 28,37 mln zł brutto. Budową zajmie się firma Budimex. GDDKiA ogłosiły najkorzystniejszą ofertę w przetargu. Poza ceną, która stanowiła 60 proc. oceny przetargowej, oceniano także przedłużenie okresu gwarancji o 5 lat. Zamawiający na realizację zadania miał przygotowanych 33,5 mln zł brutto.

Smolajny to miejscowość na drodze krajowej nr 51 pomiędzy Dobrym Miastem a Lidzbarkiem Warmińskim. Inwestycja będzie polegać na rozbudowie drogi w istniejącym i częściowo w nowym śladzie, o łącznej długości 1,76 km. W ramach zadania zostaną wybudowane dodatkowe jezdnie do obsługi terenów przyległych, ciąg pieszo-rowerowy, chodniki, dwie pary zatok autobusowych, przejścia dla pieszych z azylami oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Planowany okres realizacji inwestycji to lata 2021-2023.

Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Droga krajowa nr 51 w tym rejonie stanowi północny wylot z Olsztyna w kierunku granicy państwa. Dzięki budowie obwodnicy nastąpi poprawa parametrów drogi krajowej, co pozwoli na zachowanie stałej prędkości na całym odcinku objętym tą inwestycją.

Budowa obwodnicy Smolajn to zadanie realizowane w ramach Programu budowy 100 obwodnic, przygotowanego na lata 2020-2030. Dużo mniej szczęścia miały realizacje dokumentacji dla obejścia Szczytna, Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego obwodnicy Pisza oraz studium korytarzowego północnej obwodnicy Olsztyna wraz z obwodnicą Dywit. W większości przypadków doszło do przekroczenia budżetu zamawiającego, przez co unieważniono postępowania przetargowe. W Przypadku Pisza jedyny oferent przedstawił informacje wprowadzające w błąd zamawiającego. GDDKiA zapewnia, że już trwa przygotowywanie materiałów do ponownego ogłoszenia przetargów.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony