Partnerzy serwisu:

SPC: Chrońmy ciągłość w budownictwie, by uniknąć efektu domina

ep. 07.04.2020

SPC: Chrońmy ciągłość w budownictwie, by uniknąć efektu domina
fot. Cementowania Kujawy/mat. pras.
Gdyby doszło do zatrzymania budów, ruszyłaby lawina w postaci upadających firm nie tylko wykonawczych, ale i licznych współpracujących. To z kolei oznaczałoby utratę wielu tysięcy miejsc pracy. Trzeba chronić budowlankę przed przerwą w funkcjonowaniu, by uniknąć efektu domina – apeluje sektor cementowy, który jest pierwszym klockiem w tej układance.
Budownictwo i przemysł cementowy w sumie zapewniają ok. 2 mln miejsc pracy w polskiej gospodarce. – W takiej, niespotykanej dotąd sytuacji, kluczowe jest, aby podjąć wszelkie możliwe działania w celu utrzymania funkcjonowania sektora budowlanego, który multiplikuje każdą wydaną na niego złotówkę – apeluje Stowarzyszenie Producentów Cementu. SPC podkreśla, że docenia podjęte działania rządu, ale zaznacza, że w kolejnych działaniach trzeba uwzględniać zachowanie ciągłości pracy na budowach. To ważne dla całej gospodarki.

Dlaczego to ważne?

Budownictwo odpowiada za ok. 10 proc. PKB, z tego 1 proc. wytwarza przemysł cementowy. – Budownictwo, będące kołem zamachowym naszej gospodarki, jest jednocześnie bardzo wrażliwe na wszelkie zaburzenia rynkowe – wskazuje SPC w piśmie adresowanym do minister rozwoju. Obecnie, cały sektor budowlany – od producentów cementu, przez producentów betonu i wykonawców budowlanych – wdrożyli zalecenia WHO oraz GIS – i utrzymuje ciągłość produkcji.

– W trosce o stan całej gospodarki, w tym o sytuację wszystkich uczestników procesu budowlanego, apelujemy o konsekwentne wspieranie w utrzymaniu ciągłości inwestycji oraz zamówień publicznych, co stanowi podstawę w utrzymaniu miejsc pracy i źródło dochodu dla prawie 2 milionów pracowników – pisze SPC.

Załamanie w branży budowlanej i sektorze cementowym miałoby bezpośrednie skutki w odniesieniu do wielu innych sektorów. – Utrata płynności przez część podmiotów wywołałaby niewątpliwie efekt domina w piętrowym systemie zależności w naszej branży. Skutkiem tego byłaby zaś duża skala upadłości i zwolnień pracowników. Bankrutujący wykonawcy przyczynialiby się do bankructw wielu ich podwykonawców, dostawców surowców, dostawców materiałów budowlanych oraz dostawców usług dla budownictwa – czytamy w apelu stowarzyszenia zrzeszającego producentów cementu.

Biorąc pod uwagę, że większość z nich to małe i średnie firmy, odbudowywanie potencjału trwałoby bardzo długo. Przedłużając okres wychodzenia z kryzysu.

Pierwszy element w układance

Cement i beton są podstawowymi materiałami budowlanymi, stanowią jednocześnie pierwszy element w łańcuchu związanym z budownictwem. A mowa zarówno o budownictwie mieszkaniowym, jaki i drogowym i kolejowym.

Na przemysł cementowy w Polsce składa się obecnie 13 zakładów – nowoczesnych, choć niejednokrotnie zlokalizowanych w niewielkich miejscowościach i w słabszych pod względem gospodarczym regionach.
Krajowy przemysł cementowy bezpośrednio zatrudnia ponad 4 tys. osób, a pośrednio - uwzględniając podwykonawców w całym łańcuchu dostaw, tworzy ponad 25 tys. miejsc pracy. Corocznie do odprowadza ok. 1,5 mld złotych w formie podatków i innych zobowiązań publicznych.

Co z odpadami?

Jest jeszcze inny aspekt związany z działalnością sektora cementowego – chodzi o gospodarkę odpadami. Cementownie zużywają około 1,6 mln ton przetworzonych odpadów komunalnych rocznie, co stanowi ponad 10 proc. wszystkich wytwarzanych w kraju odpadów komunalnych. – Konieczne jest zachowanie tego ogniwa w łańcuchu gospodarki odpadami oraz GOZ, aby uniknąć niekontrolowanego przemieszczania i składowania odpadów, w tym niektórych odpadów niezwykle trudnych do zagospodarowania w inny sposób – wskazuje SPC.

W wielu regionach, gdzie udział cementowni w zużyciu odpadów jest lokalnie znacznie większy niż 10% wstrzymanie pracy pieców klinkierowych oznaczałoby ogromne problemy z odbiorem odpadów z gospodarstw domowych i to w krótkim czasie. Lokalne składowiska zostałyby bowiem przepełnione.

Warto zauważyć, że polski przemysł cementowy jest również jednym z europejskich liderów w wykorzystaniu do produkcji cementu odpadów mineralnych z innych gałęzi przemysłu (to ok. 5 mln ton rocznie).

Apel do rządu

– Mając na uwadze aktualną sytuację w branży budowlanej i ściśle powiązanym z nią sektorze cementowym, apelujemy o podjęcie działań mających na celu utrzymanie ciągłości ich funkcjonowania oraz zatrudnienia pracowników. Zapewnienie kontynuacji rozpoczętych inwestycji publicznych, realne programy wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego, ogłaszanie nowych projektów inwestycyjnych, zwiększenie funduszy pomocowych dla małych i średnich przedsiębiorstw czy utrzymanie ciągłości w wystawianiu decyzji administracyjnych. Są to te mechanizmy, które pozwolą przetrwać budownictwu w tym bardzo trudnym okresie. Utrzymanie teraz w okresie walki z epidemią sektora budowlanego i zakładów cementowych, to niezbędne działanie w celu zminimalizowania wpływu epidemii na kondycję gospodarczą kraju teraz i w okresie powrotu do normalności życia zarówno społecznego jak i gospodarczego – pisze SPC.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony