Partner serwisu

SPC: wprowadzenie zakazu importu cementu z Białorusi to dobry krok

Grzegorz Rekiel 04.03.2022

SPC: wprowadzenie zakazu importu cementu z Białorusi to dobry krok
fot. Pixabay
Odcięcie reżimu Łukaszenki od pieniędzy ze sprzedaży cementu do Polski, przyczyni się do ograniczenia udziału Białorusi w wojnie na Ukrainie – uważa Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, komentując dla nas sankcje wprowadzone niedawno przez Unię Europejską na naszego wschodniego sąsiada.
Mają one związek z rosyjską inwazją na Ukrainę, która zaczęła się 24 lutego. Na ukraińskie miasta spadają rakiety, agresorzy sprawują już m.in. kontrolę nad Chersoniem. Na Rosję w związku z inwazją nakładane są liczne sankcje. Niedawno została nimi objęta także Białoruś, bo to właśnie z jej terytorium w kierunku Ukrainy zostały wystrzelone pociski balistyczne Iskander.

Unia Europejska zablokowała 70 procent importu z Białorusi. – Restrykcje uderzą między innymi w przemysł drzewny i stalowy, które stanowią łącznie blisko 40 procent całego białoruskiego eksportu do UE. Inne dobra objęte zakazem importu to guma, paliwa i cement – podał w czwartek (3 marca) biznesalert.pl.

Informacja o zakazie importu cementu ucieszyła Krzysztofa Kieresa, przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu, który przypomina, że „praktycznie 100 % eksportu cementu z Białorusi do Unii Europejskiej wysyłane jest do Polski”. Tylko w 2021 roku Białoruś wyeksportowała do Polski prawie 550 tysięcy ton cementu.

Kieres podkreśla, że „branża cementowa w Polsce, od wielu lat, a w ostatnim roku wielokrotnie, apelowała do naszego rządu i Komisji Europejskiej, żeby wprowadzić zakaz importu cementu albo nałożyć cło na cement sprowadzany do Polski”. – Argumentowaliśmy, że to dobre narzędzie do walki z reżimem białoruskim, że ze sprzedaży cementu do Polski bezpośrednio finansowane są działania Łukaszenki. Szkoda, że musiały nastąpić tak dramatyczne wydarzenia, jak agresja Rosji z pomocą Białorusi na Ukrainę, by Komisja Europejska zdecydowała się na wprowadzenie zakazu importu cementu z Białorusi – ubolewa przewodniczący.

Kieres uważa też, że „cement białoruski produkowany jest na niekonkurencyjnych zasadach”. – Białoruś nie ponosi kosztów polityki klimatycznej, produkuje go w innych warunkach technicznych związanych z ochroną środowiska i dodatkową emisją CO2 wynikającą z transportu – dodaje nasz rozmówca.

Jest jednak druga strona medalu - niższe koszty produkcji to niższe ceny cementu, a te wiążą się z oszczędnościami dla polskich firm. Czy na sankcjach w większym stopniu straci zatem strona białoruska czy też polska? – Straci na tym wyłącznie reżim białoruski. Jesteśmy przekonani, że jego odcięcie od pieniędzy ze sprzedaży cementu do Polski, przyczyni się do ograniczenia udziału Białorusi w wojnie na Ukrainie. Krajowy przemysł cementowy jest w stanie zaspokoić potrzeby polskiego budownictwa – zapewnia Kieres i zapowiada, że „producenci będą ciężko pracować oraz zrobią wszystko, aby dostarczyć cement na polskie budowy”.

Przypomnijmy, że 42 proc. firm przepytanych przez Polski Instytut Ekonomiczny stwierdziło, że obawia się wpływu wojny w Ukrainie na prowadzoną przez nich działalność. – Najwięcej obaw jest w branżach TSL  oraz budownictwie – pisaliśmy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony