Partner serwisu

Spółki drogowe specjalnego przeznaczenia w działaniu od 2017 roku

Robert Grzędowski 09.09.2015

Spółki drogowe specjalnego przeznaczenia w działaniu od 2017 roku
fot. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
Spółki drogowe specjalnego przeznaczenia powstaną organizacyjnie w przyszłym roku, a operacyjnie zaczną działać w 2017 r. – zapowiedziała dziś cytowana przez PAP minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. Nowy sposób finansowania inwestycji drogowych został zaplanowany w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.
Celem tych podmiotów będzie pozyskiwanie pieniędzy na inwestycje drogowe zgodnie z zasadami rynkowymi. Mechanizm zakładany jest dla trzech inwestycji: autostrady A1 na odcinku Tuszyn - Częstochowa, A18 między Olszyną a Golnicami oraz A2 od Mińska Mazowieckiego do Siedlec. Jako pierwsza ma powstać spółka drogowa specjalnego przeznaczenia do budowy fragmentu „jedynki”.

- Spółki drogowe specjalnego przeznaczenia będą musiały pozyskać finansowanie na rynku, ale wydaje się, że może się to spotkać z pozytywnym odzewem ze strony firm, które nie tylko będą chciały złożyć ofertę na budowę, ale również będą chciały złożyć ofertę na dofinansowanie – powiedział niedawno w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” wiceprezes ZDG TOR Adrian Furgalski. – Mam tu na myśli zwłaszcza firmy chińskie, z którymi w tej chwili ocieplają się kontakty. Rozwiązuje się także problem autostrady A2 – dodał ekspert drogowy.

Przebywająca dziś na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju minister Ewa Wasiak wypowiedziała się także w kwestii nowego budżetu. Zapytana, czy jest zadowolona z jego wysokości, w kontekście resortu infrastruktury i rozwoju, odpowiedziała twierdząco. – Może nie entuzjastycznie, bo to jednak walka, ale tak – dodała szefowa MIR.

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 jest szacowany na 107 mld zł, czyli o 14 mld zł więcej niż pierwotnie zakładano. Pieniądze na inwestycje będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego, zasilanego, m.in. z refundacji funduszy UE. Głównym celem programu jest budowa spójnego i nowoczesnego systemu dróg krajowych, zapewniającego efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego.


Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony