Partner serwisu

Sporo wypadków przy utrzymaniu dróg

ep. 13.05.2022

Sporo wypadków przy utrzymaniu dróg
fot. Pixabay
Dla służb utrzymaniowych pas drogowy to miejsce pracy. Ekipy koszące trawę czy wykonujące oznakowanie zwykle pracują pod ruchem, co oznacza, że ich bezpieczeństwo zależy także od użytkowników dróg. W okresie od lipca 2020 r. do marca 2022 r. na drogach krajowych doszło do 174 zdarzeń związanych z wykonywaniem prac w pasie drogowym – podała GDDKiA.
W zdarzeniach podczas wykonywania prac utrzymaniowych na drogach krajowych we wspomnianym okresie zginęło 11 osób, kolejne 62 osoby zostały ranne.

Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie oddziałów GDDKiA w Łodzi (21), Katowicach (17) Wrocławiu (16) i Warszawie (15). Najrzadziej dochodziło do wypadków z udziałem pracowników drogowych na terenie oddziału podkarpackiego (2) i świętokrzyskiego.

źródło: GDDKiA
Wypadki najcięższe w skutkach, w których były ofiary śmiertelne, odnotowano m.in. na terenie oddziału wielkopolskiego (zginęły tam aż 3 osoby), dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, a także lubelskiego, śląskiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego.

Jak podała GDDKiA, najczęściej do zdarzeń dochodziło podczas malowania oznakowania poziomego, wymiany lub naprawy barier, czy likwidacji ubytków nawierzchni. Prace, które okazały się niebezpieczne dla ich wykonawców to także koszenie trawy oraz naprawa sygnalizacji lub oświetlenia.

Najczęstsza przyczyna zdarzeń to najechanie od tyłu na pojazd firmy wykonującej prace – dotyczyło to aż 146 przypadków, a pojazdem, który uczestniczył w zdarzeniu najczęściej była osobówka (84 przypadki). W 56 zdarzeniach do których doszło podczas prac utrzymaniowych uczestniczył samochód ciężarowy, w 24 bus a w pozostałych 10 przypadkach inny pojazd.

Do zdarzeń dochodziło najczęściej na prostych odcinkach drogi, przy świetle dziennym i w dobrych warunkach atmosferycznych.

– Stale podkreślamy, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od rozwagi i odpowiedzialności samych kierowców. Nawet najlepsza pogoda i warunki na drodze nie zastąpią rozsądku, stosowania się do ograniczeń prędkości oraz bacznego obserwowania trasy – wskazuje krajowy zarządca dróg.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony