Partner serwisu

Sprawdzą hałas od A1 koło Częstochowy

ep. 04.10.2022

Sprawdzą hałas od A1 koło Częstochowy
fot. GDDKiA
Cztery miesiące potrwa analiza oddziaływania na środowisko autostrady A1 na odcinku obwodnicy Częstochowy. GDDKiA zleciła prace warte ponad 208 tys. zł.
Chodzi o analizę odcinka pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Wykona ją firma Ekkom, którą udało się wybrać dopiero w trzecim przetargu.

Efektem ma być wskazanie jak faktycznie droga szybkiego ruchu oddziałuje na środowisko, w tym na jakość powietrza oraz hałas w sąsiedztwie drogi. Wykonawca zmierzy stężenie dwutlenku azotu oraz wykona pomiary hałasu. Uzyskane dane zostaną porównane z tymi, które założono w raporcie oddziaływania na środowisko przed realizacją inwestycji. Pozwolą także ocenić czy zastosowane zabezpieczenia przed hałasem są wystarczające.

Na potrzeby analiz hałasu wyznaczono 17 punktów, w którym pomiary będą prowadzone w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę w dni robocze. Punkty te będą wyznaczone w miejscach, w których hałas od drogi ma największy wpływ na mieszkańców.

Stężenie dwutlenku azotu będzie natomiast mierzone w 8 punktach. Przy okazji GDDKiA chce także zmierzyć natężenie ruchu na trasie z uwzględnieniem rodzaju pojazdów oraz faktyczną prędkość jazdy.

Rolą wykonawcy analiz będzie zaproponowanie dodatkowych zabezpieczeń w przypadku gdyby normy hałasu zostały przekroczone. Chodzi m.in. o ewentualną lokalizację, a także rodzaj i wysokość ekranów akustycznych. Podobnie w przypadku nadmiernego zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu, firma będzie zobowiązana do wskazania odpowiednich rozwiązań, np. wykonania pasów zielni izolacyjnej wraz określeniem gatunków roślin.

Przepisy zobowiązują inwestora do wykonania analizy porealizacyjnej w ciągu roku od oddania drogi do ruchu. Powinna ona być wykonana wtedy, gdy zakończone zostaną wszystkie prace wpływające na faktyczną prędkość na drodze.

Na odcinku A1 na odcinku od węzła Częstochowa Blachownia do węzła Częstochowa Jasna Góra można jeździć z prędkością właściwą dla autostrady od sierpnia 2020 roku. Na odcinku od węzła Częstochowa Północ do węzła Częstochowa Jasna Góra było to możliwe dopiero od kwietnia 2022 roku. Ostatnie elementy infrastruktury, w tym Miejsca Obsługi Podróżnych nastąpiło dopiero w lutym 2022 r.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony