Partnerzy serwisu:

Środki z Ministerstwa Obrony zasilą drogi. Komisje są za

Elżbieta Pałys 06.12.2017

Środki z Ministerstwa Obrony zasilą drogi. Komisje są za
fot. Pixabay
Sejmowe komisje Infrastruktury oraz Obrony Narodowej przyjęły projekt ustawy o drogach publicznych, na podstawie którego także drogi lokalne będą mogły być zaliczane do dróg o znaczeniu obronnym.
Włączenie dróg gminnych i powiatowych do systemu dróg obronnych jest głównym celem projektowanej ustawy (do tej pory dotyczyło to tylko dróg krajowych i wojewódzkich). Na podstawie proponowanych przepisów możliwe będzie finansowanie inwestycji na drogach uznanych za mających znaczenie obronne ze środków przeznaczonych na przygotowania obronne państwa.

Jak tłumaczył wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz, taka zmiana pozwoli odpowiednio przygotować drogi na potrzeby obronności i zabezpieczy potrzeby transportowe wojsk własnych i sojuszniczych.

Za przygotowanie dróg krajowych na potrzeby obronności będzie odpowiadał zarządca tych dróg – GDDKiA. W przypadku dróg o znaczeniu obronnym w miastach na prawach powiatu, a także dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad ma sprawować nadzór nad inwestycjami. Zadana na drogach obronnych będą finansowane z budżetu państwa w ramach wydatków obronnych.

Projekt został skrytykowany przez posłów opozycji. – Środki, które powinniśmy przeznaczać na wyposażenie polskich sił zbrojnych, te które mają iść na modernizację państwa będziemy wydatkowali na asfalt, beton, kruszywo – mówił poseł Cezary Grabarczyk. – Będziemy opóźniali modernizację polskich sil zbrojnych. Na drogi trzeba wydawać pieniądze, ale temu służą zupełnie inne fundusze – np. Krajowy Fundusz Drogowy, fundusz zasilający modernizację dróg powiatowych i gminnych czy środki z funduszy europejskich. Jeśli tych środków jest mało, podnieśmy wydatki na drogi, ale nie kosztem militaryzacji – dodał nazywając przesuwanie wydatków z obronności na infrastrukturę drogową nazwał skandalem.

– Minister wyprowadza pieniądze z Ministerstwa Obrony Narodowej na realizację innych celów – mówił poseł Czesław Mroczek.

Zwolennicy przepisów wskazywali, że zbudowanie dróg, którymi będą mogły się przemieszczać pojazdy wojskowe jest elementem obronności.

Odcinki dróg zaliczane do tych, które maja znaczenie obronne będą wskazywane w zarządzeniu wydawanym przez ministra infrastruktury w porozumieniu z ministrem obrony narodowej. Zarządzenie to nie będzie podlegało publikacji.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony