Partner serwisu

Starzejąca się kadra polskiej budowlanki. Odpowiedzią pracownicy zagraniczni?

Kasper Fiszer 26.06.2022

Starzejąca się kadra polskiej budowlanki. Odpowiedzią pracownicy zagraniczni?
fot. Ricardo Gomes unsplash
W ostatnich latach wielu polskich pracodawców sektora infrastrukturalnego zdecydowało się na zatrudnienie obywateli innych państw. Ma to związek m.in. z rosnącym średnim wiekiem personelu niższego szczebla. Należy spodziewać się, że trend ten będzie w najbliższym czasie utrzymany.
– Chyba nigdy nie było tak uproszczonej ścieżki do zatrudniania cudzoziemców jak dziś – mówił podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej Andrzej Kubisiak, zastępca dytrktora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwracał uwagę, że choć wciąż istnieją bariery dotyczące obywateli państw innych niż Ukraina, uproszczenia dotyczące przybywających z tego kraju również mogą być istotne dla branży infrastrukturalnej. Do Polski napływają bowiem nie tylko kobiety wraz z dziećmi, ale i mężczyźni uznani z różnych przyczyn za niezdolnych do służby wojskowej.

Cudzoziemcy przybywali do pracy także przed wojną

Wskazywał on, że według danych zbieranych przez GUS w kwietniu 28 proc. firm budowlanych zanotowało odpływ związany z migracją wojenną, ale aż 17 proc. zanotowało napływ. – Saldo jest więc ujemne ale nie aż tak bardzo, jak wynikałoby to z lektury nagłówków gazet – przekonywał. Wskazywał, że Polska już od około dekady pozostaje atrakcyjnym rynkiem pracy, a w 2021 r. osiągnięty został najwyższy w historii wynik przyjazdów do naszego kraju w celach zarobkowych.

– Dziś ok. 6 – 7 proc. polskiego rynku pracy to cudzoziemcy – wyliczał przedstawiciel PIE. Podkreślał, że mimo to w polskiej gospodarce stale pozostają wakaty, a zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników w branży budowlanej jest jednym z największych. Nabór pracowników zagranicznych jest więc dziś głównym sposobem pracodawców na uzupełnienie luk w swoich załogach.

Pracownicy zagraniczni odpowiedzią na starzejącą się kadrę

– Wbrew złym prognozom segment budownictwa jakoś sobie radzi. Przez zarazę przeszedł spokojnie i w najbliższych latach będzie się nadal rozwijać. Będziemy więc potrzebować więcej ludzi – mówił zaś Konrad Wyrwas, dyrektor ds. strategii rozwoju i PR w Polskim Związku Pracodawców Budownictwa. Według jego przewidywań polscy przedsiębiorcy będą coraz częściej zatrudniać cudzoziemców, bo coraz trudniej będzie znaleźć im kadry na rodzimym rynku pracy. Zwrócił on uwagę, że zwłaszcza wśród prtdonelu niższego szczebla wiele osób będzie niebawem przechodzić na emerytury, co w ciągu kilku lat powiększy lukę rynkową.

Wskazywał, że właśnie zatrudnianie osób z zagranicy jest w zasadzie jedynym dostępnym narzędziem obejścia tego problemu. Prognozował także, że główne gałęzie budownictwa infrastrukturalnego, w tym drogowe i kolejowe, będą wciąż potrzebować większej liczby pracowników.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony