Partnerzy serwisu:

Stopień wodny Lubiąż już w projektowaniu

inf. pras./red. 20.08.2019

Stopień wodny Lubiąż już w projektowaniu
fot. MGMiŻŚ
Wody Polskie zleciły projektowanie stopnia wodnego Lubiąż na Odrze. Umowa w tej sprawie została podpisana 12 sierpnia. Inwestycja zostanie zrealizowana w pobliżu wsi Gliniany.
– Dla nas najważniejsze jest przyjmowanie rozwiązań krok po kroku. Odbudowa żeglugi śródlądowej czyli rozwój śródlądowych dróg wodnych, a przede wszystkim całościowe gospodarowanie wodami – zaznaczył obecny podczas uroczystości podpisania umowy minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Zakres inwestycji obejmie budowę nowego stopnia wodnego o konstrukcji modułowej, który ma na celu ochronę przeciwpowodziową, powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki, poprawę stosunków wodnych i gruntowo-wodnych, produkcję ekologicznej energii elektrycznej oraz poprawę warunków żeglugowych do klasy Va drogi wodnej. W ramach obiektu mają powstać między innymi minimum czteroprzęsłowy jaz, dwukomorowa śluza żeglugowa, przepławka dla ryb oraz elektrownia wodna.

 
fot. MGMiŻŚ
Szczegółowym przedmiotem jest zadanie pod nazwą: „Projekt budowlany i projekt wykonawczy na budowę stopnia wodnego Lubiąż na rzece Odrze w rejonie wsi Gliniany wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji”.

W wyniku postępowania przetargowego do realizacji wyłoniono konsorcjum złożone z firm DHV Hydroprojekt z Warszawy – jako lider – wraz z partnerami Energoprojekt Warszawa i Hydroprojekt Wrocław, które zaoferowały za wykonanie prac ponad 13 mln złotych.

Zasadniczym celem budowy stopnia wodnego Lubiąż jest zahamowanie procesów erozji w korycie rzeki Odry poniżej stopnia wodnego w Malczycach. Postępująca erozja denna powoduje obniżenie zwierciadła wody w rzece, bezpośrednio poniżej stopnia w Malczycach, sięgając aż do Ścinawy i przesuszenie terenów przyległych do rzeki.

Projektowany stopień wodny Lubiąż umożliwi także zabezpieczenie stopnia wodnego w Malczycach przed podmywaniem i utratą stateczności; przywrócenie pierwotnych poziomów wód gruntowych; zapobieżenie przesuszaniu się przyległych terenów (w szczególności ochroni lasy łęgowe); powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki poniżej stopnia; produkcję energii elektrycznej przez elektrownię wodną zlokalizowaną przy stopniu; przywrócenie parametrów szlaku żeglugowego.

Od wykonawcy projektu oczekuje się zrealizowania zamówienia w terminie 43 miesięcy od daty podpisania umowy. To oznacza, że prace projektowe wykonawca powinien zakończyć najpóźniej do końca I kwartału 2023 roku. Po zakończeniu budowy, która planowana jest wstępnie na 2027 rok, stopień wodny Lubiąż będzie dwudziestym szóstym stopniem wodnym na Odrzańskiej Drodze Wodnej oraz trzecim, po obiektach w Brzegu Dolnym i Malczycach, wybudowanym na terenie Polski po II wojnie światowej.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony