Partner serwisu

Strabag: Budowa autostrady A1 na półmetku

ep/inf. pras. 25.07.2017

Strabag: Budowa autostrady A1 na półmetku
fot. Strabag
Strabag jest odpowiedzialna za realizację dwóch odcinków autostrady A1 między Tuszynem a Pyrzowicami. Ich łączna długość to 32 km. Odcinek I Woźniki – Pyrzowice jest już w połowie gotowy. Pojedziemy nim w listopadzie 2018 roku. Odcinek H jest zaawansowany w ponad 40 proc.
Odcinek między węzłami Woźniki i Pyrzowice (bez węzłów) liczy 15 km. Jak informuje wykonawca – konsorcjum firm z Grupy Strabag do tej pory wykonano już 50 proc. wykopów i nasypów, a także w całości wzmocnienia podłoża gruntowego. Oznacza to, ze inwestycja znalazła się na półmetku.

Budowa tzw. odcinka „I” rozpoczęła się w sierpniu 2015 r. – Ze względu na zróżnicowane warunki geotechniczne oraz wysokość nasypów zaprojektowano specjalne rozwiązania wzmocnień podłoża nasypów – informuje Ewa Bałdyga, rzeczniczka prasowa firmy Strabag.

Zwraca też uwagę na nietypowe zabezpieczenie głębokiego wykopu w rejonie katowickiego lotniska. Jak wyjaśnia, wykop o długości 1625 m został zabezpieczony wanną szczelną w celu odcięcia od wód gruntowych. Napływ tych wód mógłby spowodować powstanie leja, co miałoby niekorzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie drogi startowej. – Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu, wykonawca może obecnie swobodnie kontynuować prowadzenie robót ziemnych – informuje Ewa Bałdyga.

Odcinek H to 17 km drogi między węzłem Zawodzie (bez węzła) i węzłem Woźniki (z węzłem). Ten odcinek ruszył kilka miesięcy później. Obecnie stan realizacji to 41 proc. Wykonano ok. 42 proc. prac związanych z realizacją podłoża gruntowego, w tym stabilizację spoiwami hydraulicznymi i wzmocnienie materacami kamiennymi. Zrealizowano też ok. 71 proc. wykopów, 40,6 proc. nasypów oraz ok. 40 proc. prac na sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.

Autostrada A2 w pobliżu Częstochowy będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,75 m każdy. Łączna wartość dwóch zadań realizowanych przez Strabag to 962,5 mln zł netto (w tym odc. I – 495 mln zł, odc. H – 467 mln zł). Termin zakończenia prac dla odcinka I to listopad 2018 r., natomiast dla odcinka H – czerwiec 2019 r. Strabag realizuje zadania w trybie buduj.

Poza odcinkami realizowanym i przez Strabag, w budowie są także odcinki F – między węzłem Rząsawa (z węzłem) i Blachownia (bez węzła) oraz G obejmujący fragment od węzła Blachownia (bez węzła) di węzła Zawodzie (z węzłem).

Odcinek F o długości ok. 20 km realizuje konsorcjum na czele z Salini Polska. Umowa – w trybie zaprojektuj i wybuduj – została zawarta w październiku 2015 roku, a wykonawca ma 33 miesiące na jej ukończenie, z wyłączeniem okresów zimowych.

Odcinek G buduje Berger Bau. To droga o długości 4,7 km. Umowę z wykonawcą GDDKiA zawarła w sierpniu 2015 roku. Okres realizacji (projekt i budowa) to 33 miesiące od zawarcia umowy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony