Partner serwisu

Strabag ma kontrakt na remont zabytkowego mostu

Redakcja 22.09.2022

Strabag ma kontrakt na remont zabytkowego mostu
fot. Gogole Maps
Ponad stuletni zabytkowy most nad Regą w Trzebiatowie przejdzie gruntowny remont. Wykona go Strabag. Wykonawca będzie pracował pod nadzorem konserwatorskim.
Chodzi o most w ciągu ulicy Dworcowej w tym mieście. Obiekt powstał w 1905 r. i ma 54,3 m długości. Gmina Trzebiatów zdecydowała o przeprowadzeniu remontu obiektu.

Konstrukcja mostu składa się z trzech przęseł łukowych. Główne przęsło nurtowe stanowi łuk trójprzegubowy o rozpiętości teoretycznej 30,5 m, a dwa przęsła skrajne to ażurowe przyczółki wykonane w formie sklepień.

W ramach planowanych prac naprawione zostaną i wzmocnione elementy konstrukcyjne mostu oraz wymienione wyposażenie. Zarówno na samym obiekcie jak i na dojazdach ułożona zostanie nowa nawierzchnia.

– Cieszymy się, że będziemy mogli zrealizować ten kontrakt. Zabytkowy most w Trzebiatowie to doskonały przykład połączenia myśli inżynierskiej i sztuki, bo w tych kategoriach można postrzegać tą, pięknie zdobioną secesyjnymi ornamentami budowlę. Naszym celem jest przywrócenie pełnej funkcjonalności tego obiektu ale również, prowadząc prace pod nadzorem konserwatorskim, jego dawnego blasku – mówi Krzysztof Micek, dyrektor techniczny Oddziału Mostowego Strabag.

Jak informuje wykonawca, po usunięciu skarbonatyzowanych powierzchni betonu wykonana zostanie warstwa wzmacniająca łuki mostu oraz stanowiąca wypełnienie pod jezdnią i chodnikami. Sam pomost zostanie uszczelniony i otrzyma nową izolację. Przeprawa mostowa otrzyma nową nawierzchnię jezdni oraz chodników. Poprawiony będzie również system odwodnienia.

Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków, dlatego prace w zakresie naprawy elewacji, balustrad oraz elementów dekoracyjnych mostu realizowane będą pod nadzorem konserwatorskim.

Obecnie ten sam wykonawca pracuje także przy remoncie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim. Tam w grę wchodzi podniesienie konstrukcji w celu zwiększenia prześwitu pionowego.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony