Partnerzy serwisu:

Strategia Karpacka piątą strategią makroregionalną UE?

inf. pras. 15.10.2020

Strategia Karpacka piątą strategią makroregionalną UE?
fot. Pixabay
Strategia Karpacka ma szansę stać się piątą strategią makroregionalną Unii Europejskiej i drugą górską po strategii alpejskiej. To ważny element europejskiej współpracy terytorialnej. O postępach w pracach nad przygotowywaniem strategii rozmawiał z uczestnikami telekonferencji, zorganizowanej przez Polskie Przedstawicielstwo w UE w Brukseli, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
– Makroregion Karpat cechuje się ogromnym kapitałem przyrodniczym, turystycznym i kulturowym. Jednocześnie zmaga się z wieloma trudnościami, które przekładają się na sytuację społeczno-ekonomiczną.

Strategia Karpacka ma wzmocnić konkurencyjność i atrakcyjność regionu oraz ograniczyć odpływ mieszkańców przez podniesienie jakości ich życia. Ma się również przyczynić do dynamicznego i zrównoważonego rozwoju tego obszaru – rozpoczął minister Tadeusz Kościński.

Minister Kościński podkreślił, że Polska podjęła już wiele kroków na rzecz powstania Strategii Karpackiej. Polska zainicjowała pracę nad projektem Strategii Karpackiej i uzyskała poparcie krajów regionu, które podpisały deklarację. Pozwoli to na rozpoczęcie prac nad przygotowaniem makroregionalnej strategii dla Karpat na forum UE, a w dalszej perspektywie pomoże w stworzeniu konkretnych programów i projektów rozwojowych dla tych terenów.

– Ze wsparciem regionów wchodzimy na kolejny etap współpracy. Aby zaplanowane działania były skuteczne, potrzebujemy wspólnej wizji, ram strategicznych i jasno zdefiniowanych celów – podkreślił minister Kościński i dodał: – Korzyści z przyjęcia Strategii Karpackiej to nowy impuls dla współpracy w zakresie inwestycji i „szyte na miarę” rozwiązania dla regionu.

Aktualnie Unia Europejska ma cztery strategie makroregionalne: Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (2009), Strategia UE dla Regionu Dunaju (2011), Strategia UE dla Regionu Adriatycko-Jońskiego (2014), Strategia UE dla Regionu Alpejskiego (2015).

W spotkaniu w formie telekonferencji uczestniczyli między innymi Stały Przedstawiciel Polski przy UE, ambasador Andrzej Sadoś, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Thomas Eckert ekspert z Gabinetu Komisarz Elizy Ferreiry, przedstawiciele rządów i samorządów z Rumunii, Ukrainy, Słowacji, Węgier oraz europarlamentarzyści.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony