Partner serwisu

Struzik i Trzaskowski krytycznie o podziale Mazowsza. "70 gmin i Warszawa zostanie bez wsparcia"

Rafał Dybiński 20.11.2020

Struzik i Trzaskowski krytycznie o podziale Mazowsza. "70 gmin i Warszawa zostanie bez wsparcia"
fot. GDDKiA
Marszałek Adam Struzik i Rafał Trzaskowski podczas piątkowej konferencji prasowej odnieśli się do decyzji Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczącej pozbawienia Miasta Stołecznego Warszawa i okolicznych powiatów dostępu do środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM). Stanie się tak, jeśli nastąpi zapowiadany przez rządową stronę podział Mazowsza. Nową stolicą regionu zostanie Radom.
18 listopada do urzędu marszałkowskiego dotarło pismo Tadeusza Kościńskiego – Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej - dotyczące objęcia regionu NUTS 2 – Mazowiecki regionalny Programem Operacyjnym Polska Wschodnia na lata 2021-2027.

- Obszar 32 powiatów został objęty programem Polska Wschodnia i to mnie bardzo cieszy. Zabiegaliśmy o takie rozwiązanie od 2011 roku. Kolejne uchwały sejmików, kolejne wnioski do rządów i wreszcie się udało. To jest sukces i cieszę, że akurat ta część województwa zostanie objęta programem wsparcia - rozpoczął Struzik konferencję prasową poświęconą planom wydzielenia stolicy z regionu Mazowsza.

Struzik: Kolejne lata mogą cofnąć region w rozwoju

- Jest jednak druga strona przekazu, która mnie zmroziła. Pan minister napisał, że ponieważ pieniądze dla drugiej części województwa, obejmującej Warszawę i dziewięć powiatów, jedne z bardziej rozwiniętych w nomenklaturze regionów europejskich, są i tak niewielkie, to proponuje, aby je skoncentrować w programach krajowych, takich jak "Edukacja i Rozwój", czy operacyjnym "Polska Cyfrowa" - ujawnił Struzik.

Co oznacza taka decyzja w praktyce? - 70 gmin i Warszawa zostaną praktycznie wyłączone z możliwości wsparcia na poziomie regionalnym. Nie będzie można realizować tam wsparcia na poziomie infrastrukturalnym, dla wszystkich tych elementów, które są zawarte w programie "Zielona Europa", czyli nie będzie można tak naprawdę realizować pięciu celów politycznych, które są w założeniach Unii Europejskiej - podkreślił Struzik.

Marszałek Mazowsza przypomniał, że prace nad Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2021-2027 są już rozpoczęte. - Mamy założenia wsparcia również dla tego obszaru Mazowsza. Dla nas ta decyzja jest nie do przyjęcia. Uwzględniając adnotacje, że Warszawa będzie mogła korzystać z wsparcia funduszu spójności, ale to dotyczy dużych inwestycji typu metro, to jednak uważamy, że jest to niesprawiedliwe nie tylko dla Warszawy i dla tych 70 otaczających ją gmin, zarówno po stronie wschodniej, jak i zachodniej, które mają jeszcze mnóstwo do zrobienia jeśli chodzi o obszar infrastruktury drogowej, niskoemisyjny transport czy możliwość modernizacji równych obiektów zabytkowych czy też dalszego procesu modernizacji i odnawialnych źródeł energii. To wszystko nie będzie mogło być realizowane, jak również programy społeczne - ostrzegł Struzik.

Według oceny marszałka konieczne jest zapewnienie na tych potrzeb co najmniej 600 mln euro, czyli ok. 2,5 mln złotych, aby zrealizować wszystkie założone wcześniej inwestycje. - Będziemy zabiegali o to, aby takie pieniądze, w ramach przesunięć krajowych, znalazły się na wsparcie tego obszaru. Jeśli jednak dodatkowo polski rząd zablokuje budżet unijny i Program Odbudowy Europy, to kolejne lata będą dla Mazowszu okresem zastoju i cofania się w rozwoju. Bez środków unijnych nie jesteśmy w stanie poradzić sobie w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, transportu publicznego czy ochrony zdrowia, jak również nie jesteśmy w stanie wspierać przedsiębiorczości. Dlatego te pieniądze są potrzebne Polsce i Mazowszu. Dlatego apelujemy do rządu, żeby z powodów politycznych nie blokować budżetu UE i nie blokować też Programu Odbudowy Polski - dodał Struzik.

Trzaskowski: Wszyscy będą na tym tracić

Do pisma ministra Kościńskiego odniósł się również krytycznie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Zawsze w negocjacjach budżetu państwom członkowskim zależało na trzech rzeczach. Na tym, żeby jak najwięcej pieniędzy płynęło do własnego państwa, żeby te pieniądze były jak najmądrzej wydawane i jak najbliżej obywateli w regionie i po trzecie, żeby chronić region metropolitalny, który ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju całego państwa. Co dziś robi rząd PIS? Straszy wetem, odcięciem nas od funduszy europejskich i próbuje centralizować te pieniądze, dokładnie wbrew temu, co zaleca zdrowy rozsądek oraz instytucje europejskie - uważa Trzaskowski.

Według byłego kandydata na prezydenta kraju rząd chce odciąć cały region metropolitalny od wsparcia w polityce regionalnej. - Pamiętam jak Portugalczycy walczyli o Lizbonę, a Czesi o Pragę oraz jak Węgrzy o Budapeszt, o specjalne programy wsparcia. W naszym przypadku rządzący postanowili to wsparcie zabrać, nie tylko Warszawie, ale również otaczającym stolicę gminom. Chodzi o to, abyśmy musieli prosić, jak o jałmużnę, o pieniądze z centralnych środków. Motywacja jest czysto polityczna i wszyscy będą na tym tracić - podkreślił Trzaskowski.

Prezydent Warszawy przypomniał, że w samej perspektywie finansowej 2014-2020 udało się w partnerstwie i przy poszanowaniu interesów zarówno większych, jak i mniejszych gmin metropolii dofinansować realizację choćby 470 kilometrów tras rowerowych, 65 parkingów przesiadkowych z ponad 6200 miejscami postojowymi oraz prawie 2000 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. - Pozyskano dofinansowanie z UE dla 151 projektów o wartości 680 mln złotych. Ich łączna wartość to ponad miliard złotych. Dzięki temu tworzy się dobrobyt i powiązania, które są niesłychanie istotne dla Warszawy i całej metropolii oraz Mazowsza. Trzy miliony mieszkańców metropolii warszawskiej zasługuje na partnerskie, nie gorsze niż w innych województwach traktowanie. Wspólnie z władzami województwa dysponujemy jako samorządy metropolii warszawskiej narzędziami i instrumentami, aby nadal skutecznie realizować projekty poprawiające jakość życia mieszkańców - zaznaczył były kandydat na prezydenta kraju.

- Teraz ta pomoc ma zostać zredukowana i rozdzielona pod względem kryteriów politycznych. Dokładnie tak, jak się tego nie robi. Pieniądze będą wydawane w sposób centralny bez rozpoznania prawdziwych potrzeb regionów. Pozbawi się wsparcia trzech milionów mieszkańców regionu metropolitalnego. Tego typu zachowania nie ma precedensu w polityce europejskiej. Apelujemy do pana premiera, żeby przemyślał swoją decyzję i żeby nie skazywać trzech milionów Polek i Polaków na brak wsparcia ze strony UE - dodał Trzaskowski.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Drogi samorządowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony