Partnerzy serwisu:

Świdnik prowadzi duże inwestycje drogowe

inf. pras. 30.06.2018

Świdnik prowadzi duże inwestycje drogowe
fot. rpo.lubelskie.pl
W Świdniku trwa obecnie jedna z największych miejskich inwestycji w ostatnich latach i jest to budowa ulicy Kusocińskiego. Poza tym trwają także m.in. przedsięwzięcia dotyczące ulicy Sosnowej oraz nowego oświetlenia na osiedlu Wschód
Start Kusocińskiego

Budowa ulicy Kusocińskiego, to jedna z największych inwestycji w ostatnich latach w Świdniku. Powstaną 2 kilometry drogi z m. in. 12 skrzyżowaniami i jednym rondem.

Ulica będzie ważna nie tylko dla mieszkańców Świdnika. Po zakończeniu inwestycji powstanie drugie połączenie miasta z węzłem na S17 oraz nowy dogodny dojazd do Portu Lotniczego Lublin od wschodniej strony.

Przetarg na budowę wygrało Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina. Miejscy urzędnicy przekazali już wykonawcy plac budowy. Prace rozpoczną się od ułożenia kanalizacji deszczowej, później przyjdzie kolej na kanalizację sanitarną i wodociąg.

Kusocińskiego to droga powiatowa, ale to miasto Świdnika wzięło na swoje barki zdobycie pieniędzy i wykonanie inwestycji. Z budżetu Świdnika pójdzie na ten cel ok. 24 mln zł. Jest w tym ok. 17 mln zł dotacji z UE o którą wystarał się świdnicki samorząd.

– Ulica Kusocińskiego od lat czekała na budowę, a jej mieszkańcy byli zmuszeni do poruszania się po nierównych płytach z betonu. Powiatu świdnickiego nie było stać na jej wykonanie więc postanowiliśmy sfinansować inwestycję. Nowa droga znacznie poprawi komfort lokalnych mieszkańców i usprawni połączenie Świdnika z drogą S 17 – tłumaczy Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

W ramach inwestycji powstanie ok. 2 kilometrów drogi z 12 skrzyżowaniami i jednym rondem (u zbiegu al. NSZZ Solidarność, po stronie Świdnika i ul. Modrzewskiego na terenie gminy Mełgiew). Mieszkańcy dostaną również 6 zatok autobusowych, chodnik i ścieżkę rowerową. Prace potrwają do października 2020 roku.

Sosnowa, kolektor i Krępiecka

Budowa Kusocińskiego, to nie jedyna duża i ważna inwestycja w Świdniku. Rozstrzygany jest przetarg na budowę ulicy Sosnowej, a wkrótce rozpocznie się przetarg na budowę ostatniego odcinka kolektora deszczowego i odtworzenie ulicy Krępieckiej.

Na budowę ulicy Sosnowej (od ul. Rubinowej do ul Kolorowej), Urząd Miasta w Świdniku zdobył rządowe dofinansowanie – 1,4 mln zł z programu Ministerstwa Inwestycji i Rozwo¬ju (koszt całości, to nieco ponad 2 mln zł, różnicę pokryje samorząd).

Najtańszą ofertę w przetargu złożyła firma Budownictwo Drogowe z Lublina - zaproponowała ok. 1,9 mln zł. Trwa szczegółowa analiza oferty. Kilkaset metrów ulicy Sosnowej ma być gotowych jeszcze w tym roku.

Urząd Miasta jest gotowy do budowy ostatniego odcinka kolektora deszczowego. Będzie on biegł wzdłuż ulicy Krępieckiej. Po jego wykonaniu pozostanie jeszcze budowa oczyszczalni odprowadzonej wody oraz zbiornika retencyjnego.

Dokończenie kolektora deszczowego zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom - woda przestanie zalewać ulice i posesje. Szybkie zakończenie inwestycje jest możliwe dzięki zdobyciu przez Urząd Miasta rekordowej w historii Świdnika unijnej dotacji - miasto otrzyma prawie 30 mln zł.

Położenie rur to nie wszystko. Na 750 metrach ulicy Krępieckiej (należącej do samorządu powiatowego) zostanie położony nowy asfalt.

Nowe oświetlenie

Jak podaje Urząd Miasta Świdnik – w odpowiedzi na liczne wnioski mieszkańców, nowe latarnie stanęły na osiedlu Wschód. Latarnie (z oprawami LED) doświetlają chodniki prowadzące od ul. Kosynierów do osiedla Wschód oraz kompleksu handlowego „Ziarenko”. Inwestycja była potrzebna ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców chodzących tamtędy po zmierzchu.

Dodatkowo, oświetlenie zyskała w czerwcu ulica Brzegowa. Przy ulicy stoi teraz 12 latarni. Warto przypomnieć, że wkrótce rozpocznie się budowa fragmentu ul. Brzegowej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony