Partnerzy serwisu:

Świętokrzyskie: Kolejny etap robót na obwodnicy Morawicy

Redakcja 27.06.2019

Świętokrzyskie: Kolejny etap robót na obwodnicy Morawicy
fot. GDDKiA
Jak informuje kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – rozpoczęły się prace przy fundamentach kładki dla pieszych na budowie I etapu obwodnicy Morawicy w ciągu drogi krajowej nr 73. Obiekt znajduje się w miejscowości Bilcza.
Inwestycja realizowana jest od ubiegłego roku w systemie projektuj i buduj, co oznacza że wykonawca do końca tego roku powinien opracować optymalizacje projektowe i uzyskać związane z nimi pozwolenia i uzgodnienia.

Jednocześnie możliwe jest prowadzenie niektórych asortymentów robót nie objętych opracowaniami projektowymi lub ujętych w uzgodnionych optymalizacjach. Od początku roku wykonawca przeprowadził wycinkę drzew oraz prace przy porządkowaniu i przygotowaniu terenu pod inwestycję, głównie po wschodniej stronie obecnej drogi nr 73.

View Larger Map

Rozpoczęły się także roboty przy posadowieniu kładki dla pieszych w Bilczy w sąsiedztwie szkoły. Prace prowadzone są przy zawężeniu jezdni drogi krajowej nr 73 i ograniczeniu prędkości. W kolejnym etapie robót zaplanowanym na sezon letni prowadzone będzie odhumusowanie terenu pod wschodnią jezdnię obwodnicy.

W I etapie obwodnica Morawicy budowana będzie w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 73. Nowa droga poprawi sytuację na obciążonym ruchem lokalnym podmiejskim i tranzytowym ciężkim odcinku trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko i Tarnów.

Nowy odcinek drogi krajowej nr 73 o długości 4,2 km od granicy miasta Kielce do granicy miejscowości Brzeziny i Morawica będzie miał dwie jezdnie i status drogi GP (głównej o ruchu przyspieszonym). W ramach zadania powstaną cztery skrzyżowania z sygnalizacją świetlną (dwa z drogami powiatowymi, dwa z drogami gminnymi), kładka dla pieszych w miejscowości Bilcza oraz drogi dojazdowe. Przebudowana będzie związana z drogą infrastruktura.

Termin realizacji inwestycji to 36 miesięcy z doliczeniem okresów zimowych począwszy od podpisania umowy. Zadaniem zostało powierzone konsorcjum firm Mostostal Warszawa, Masfalt i Drogomex, które w lipcu ubiegłego roku podpisało z GDDKiA umowę o wartości ok. 78 mln zł.

Docelowo obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała ponad 8 km. W drugim etapie inwestycji droga biec będzie po nowym śladzie. Trwa aktualizacja koncepcji programowej dla II etapu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony