Partnerzy serwisu:

Świętokrzyskie: Wykonawca przejął plac budowy pod obwodnicę Morawicy

Redakcja 31.01.2019

Świętokrzyskie: Wykonawca przejął plac budowy pod obwodnicę Morawicy
fot. GDDKiA
Wczoraj, 30 stycznia, kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przekazał wykonawcy plac budowy pod I etap obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej. Inwestycja jest realizowana w systemie „projektuj i buduj” od lipca ubiegłego roku.
Pierwsze prace, które będą prowadzone po przejęciu placu przez firmę, która wygrała przetarg na realizację przedsięwzięcia będą dotyczyły porządkowania terenu i obejmą przede wszystkim wycinkę drzew pod planowaną od wiosny budowę obwodnicy.

Zadaniem dotyczące projektu i budowy drogi zostało powierzone konsorcjum firm Mostostal Warszawa, Masfalt i Drogomex, które w lipcu ubiegłego roku podpisało z GDDKiA umowę o wartości ok. 78 mln zł.

View Larger Map

Aktualnie do dokumentacji projektowej wprowadzane są optymalizacje uwzględniające zmiany przepisów z ostatnich lat dotyczących między innymi ochrony przed hałasem, szczegółowych rozwiązań komunikacyjnych, urządzeń bezpieczeństwa. Rozpoczęcie robót zasadniczych planowane jest w okresie wiosenno-letnim, najwcześniej w drugim kwartale br., po uzgodnieniu niezbędnych optymalizacji projektowych. Wcześniejszy termin przeprowadzenia wycinki drzew wynika z zapisów decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Będzie ona prowadzona po wschodniej stronie istniejącej krajowej drogi nr 73, gdzie wybudowana zostanie druga jezdnia tej trasy.

W I etapie obwodnica Morawicy budowana będzie w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 73. Nowa droga poprawi sytuację na obciążonym ruchem lokalnym podmiejskim i tranzytowym ciężkim odcinku trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko i Tarnów. Nowy odcinek drogi krajowej nr 73 o długości 4,2 km od granicy miasta Kielce do granicy miejscowości Brzeziny i Morawica będzie miał dwie jezdnie i status drogi GP (głównej o ruchu przyspieszonym).

W ramach zadania powstaną cztery skrzyżowania z sygnalizacją świetlną (dwa z drogami powiatowymi, dwa z drogami gminnymi), kładka dla pieszych w miejscowości Bilcza oraz drogi dojazdowe. Przebudowana będzie związana z drogą infrastruktura. Termin realizacji inwestycji to 36 miesięcy z doliczeniem okresów zimowych począwszy od podpisania umowy. Docelowo obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała ponad 8 km. W drugim etapie inwestycji droga biec będzie po nowym śladzie. Trwa procedura przetargowa na aktualizację koncepcji programowej dla tego etapu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obwodnice
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony