Partnerzy serwisu:

Terminal LNG ze zgodą na unijne dofinansowanie i „zielonym światłem” od wojewody

Leonard Dolecki 18.03.2019

Terminal LNG ze zgodą na unijne dofinansowanie i „zielonym światłem” od wojewody
fot. Polskie LNG
Jak poinformował dziś na Twitterze minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński – jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu. Oznacza to, że można podpisać umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy Unii Europejskiej. Ponadto, wojewoda zachodniopomorski, Tomasz Hinc, wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dla zadania pn. „Budowa stanowiska do załadunku, rozładunku i bunkrowania statków w porcie zewnętrznym w Świnoujściu”.
– Mamy to! Jest zgoda KE na pomoc publiczną dla rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu. Oznacza to, że możemy podpisać umowę o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej inwestycji wartej 823,5 mln zł. Projekt to m. in. zwiększenie mocy regazyfikacyjnej o 50% – napisał w serwisie Twitter, Jerzy Kwieciński.

Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu składa się z czterech projektów. W ich ramach przeprowadzone zostaną m.in. takie działania jak: rozbudowa istniejącej instalacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego, wykonanie kompletnie nowego zbiornika LNG typu FCT, budowa nowej bocznicy kolejowej oraz budowa nowego nabrzeża (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Pozwolenie wojewody

Ponadto, w ubiegłym tygodniu Tomasz Hinc, wydał decyzję dotyczącą jednej z części rozbudowy obiektu. Etap ten obejmuje budowę nabrzeża statkowego, w którego skład wejdą: pomost przeładunkowy LNG, pirs (pomost komunikacyjny i technologiczny), zbiornik retencyjny na ocieki LNG wraz z kanałem dopływowym.

– To jeden z niezbędnych elementów rozbudowy terminala LNG – podkreśla wojewoda Tomasz Hinc – Dzięki rozbudowie gazoportu moc regazyfikacyjna terminala wzrośnie do 7,5 mld Nm3/rocznie. Oznacza to, że znacznie wzrośnie możliwość dywersyfikacji ilości dostaw gazu z nowych źródeł, m.in. USA czy Kataru. Polska zyska też możliwość reeksportu tego surowca – dodaje.

Przetarg na realizację przedsięwzięcia został ogłoszony na początku br. Projekt realizowany jest wspólnie przez spółkę Polskie LNG i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony