Partnerzy serwisu:

„Sygnaliści” będą informować o zmowach cenowych

Elżbieta Pałys 10.04.2017

„Sygnaliści” będą informować o zmowach cenowych
fot. Pixabay
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchamia pilotażowy program, który ma na celu pozyskiwanie informacji o zmowach cenowych. To tzw. program dla sygnalistów. Sygnaliści to osoby, które zdecydują się anonimowo przekazać informacje o zmowach przedsiębiorców.
Zmowy cenowe to niedozwolona praktyka polegająca na porozumieniu przedsiębiorców co do wysokości cen, czy też podziału rynku. W konsekwencji prowadzą one do zawyżania cen. Jak zauważa UOKiK, takie praktyki są szkodliwe dla wszystkich uczestników rynku, uniemożliwiając konsumentom tańszy zakup produktów, czy też powodując straty u tych przedsiębiorców, którzy działają zgodnie z prawem.

W 2016 r. UOKiK wydał 13 decyzji dotyczących niedozwolonych porozumień przedsiębiorców, np. zmów cenowych czy przetargowych. Teraz wprowadza nowe narzędzie do walki z tym precederem.

– Zwiększenie wykrywalności zmów to jedno z najważniejszych zadań urzędu. Dlatego chcemy wprowadzać nowe narzędzia poprawiające naszą skuteczność. Jedną z nich jest instytucja sygnalistów – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał. Jak tłumaczy, chodzi o anonimowe informacje od osób, które mają wiedzę o niedozwolonych działaniach. Na te potrzeby urząd uruchomił specjalny numer telefonu (22 55 60 500) i adres e-mail (sygnalista@uokik.gov.pl), pod którymi można przekazywać informacje. Osoby informujące o nielegalnych praktykach zwane są w przedsięwzięciu sygnalistami.

W przyszłości instytucja sygnalistów ma być na trwałe wpisana do polskiego prawa antymonopolowego. UOKiK prowadzi obecnie prace nad zmianami przepisów. Chodzi przede wszystkim o regulacje, które zapewnią anonimowość osobom zgłaszającym istnienie zmowy.

Jak podaje urząd, tego typu regulacje istnieją m.in. w Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech, gdzie do ochrony danych osób informujących przykłada się dużą wagę. W Niemczech na przykład istnieje gwarantujący pełną anonimowość elektroniczny system umożliwiający składanie zawiadomień o naruszeniach. Również komisja Europejska, w połowie marca wprowadziła narzędzie umożliwiające anonimowe powiadomienia o zmowie.

Nowemu programowi przeciwdziałania zmowom została poświęcona specjalna strona internetowa: www.konkurencja.uokik.gov.pl.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony