Partnerzy serwisu:

Szansa terminalu LNG w Gdańsku. Został wpisany w ważny ranking

mr 10.11.2019

Szansa terminalu LNG w Gdańsku. Został wpisany w ważny ranking
fot. Polskie LNG
Pływający terminal LNG w Gdańsku, który ma powstać jako część Portu Centralnego, ma szanse na uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Inwestycja ma zgodność strategii Gaz-System z celami energetycznymi Unii Europejskiej. Znalazła się na jednej z list opublikowanych przez Komisję Europejską dotyczących projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, tak zwanych Projects of Common Interest (PCI).
Terminal LNG typu Floating Storage Regasification Unit (FSRU), realizowany przez Gaz-System, znalazł się na liście inwestycji PCI opublikowanej przez Komisję Europejską. PCI, czyli Projects of Common Interest. Projekty PCI to kluczowe projekty infrastrukturalne, mające na celu podniesienie poziomy bezpieczeństwa na europejskim rynku energii. Ich realizacja ma wspierać politykę energetyczną i wyzwania klimatyczne w UE.

Dzięki umieszczeniu terminala na liście KE, przyszła inwestycja otrzyma możliwość skorzystania z przyspieszonego procesu uzyskiwania pozwoleń oraz specjalnych rozwiązań regulacyjnych. Jeśli terminal spełni wyznaczone wcześniej warunki, będzie możliwe ubieganie się o dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.

UE sporządza listę PCI co dwa lata od roku 2013. Projekty PCI muszą przyczyniać się do realizacji strategicznych priorytetowych połączeń i obszarów infrastruktury energetycznej, w tym oddziaływać na rynki energii i integrację rynkową przynajmniej pomiędzy dwoma państwami członkowskimi.

FSRU realizowany przez Gaz-System ma być gotowy w 2025 roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony