Partner serwisu

Szczecin. Węzeł Kijewo w pełni funkcjonalny

inf. pras./Redakcja 24.06.2022

Szczecin. Węzeł Kijewo w pełni funkcjonalny
fot. GDDKiA Szczecin
Otwarte są już wszystkie łącznice na węźle Szczecin Kijewo. Cały przebudowywany układ drogowy węzła Szczecin Kijewo już funkcjonuje normalnie.
Na węźle drogowym Szczecin Kijewo zostały otwarte łącznice relacji Stargard – Kołbaskowo i Gdańsk – Stargard. Przejezdna jest również na całej długości zachodnia jezdnia zbiorczo-rozprowadzająca. Były to dwie ostatnie zamknięte łącznice. Teraz już funkcjonuje cały układ drogowy przebudowanego węzła. Dzięki nowym łącznicom o znacznie łagodniejszych łukach, normatywnym pasom włączeń i wyłączeń, jezdniom zbiorczo-rozprowadzającym w ciągu A6 i nowym wiaduktom węzeł zapewnia większą przepustowość, komfort przejazdu i bezpieczeństwo niż przed przebudową.

Jeszcze przez najbliższe około dwa tygodnie, w rejonie węzła, będą obowiązywały ograniczenia prędkości na A6 i DK-10 – poinformowała GDDKiA. Wynika to z trwających ostatnich prac wykończeniowych i porządkowych. Na łącznicy relacji Stargard – Kołbaskowo zlokalizowany jest jeszcze zjazd na zaplecze budowy, który będzie w najbliższym czasie likwidowany.

Pod koniec kwietnia został otwarty nowy wiadukt nad autostradą A6 w ciągu DK10. Oznaczało to znaczące zmniejszenie utrudnień na trasie Szczecin – Stargard. Na czas weekendu majowego wprowadzono ułatwienia przejazdu – ruch dwoma jezdniami autostrady A6. Ostatecznie od początku czerwca przejazd autostradą A6 zaczął odbywać się na stałe dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Od 14 czerwca dostępny jest pełny przekrój jezdni DK-10. Od czwartku 23 czerwca wraz z otwarciem ostatnich zamkniętych jeszcze łącznic kierowcy mogą korzystać już z całego węzła. Warto zaznaczyć, że termin zakończenia inwestycji to 18 lipca tego roku, ale już przed wakacjami udało się udrożnić przejazd przez węzeł.

Węzeł Szczecin Kijewo stanowi połączenie autostrady A6 z DK-10. Jest to również główny węzeł łączący Szczecin z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Węzeł został wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku, a następnie rozbudowany w latach 70. i 80.

W ramach przebudowy zostały wykonane nowe, szersze wiadukty, pod którymi jest miejsce nie tylko na dwie jezdnie autostrady, ale także na nowe jezdnie zbiorczo-rozprowadzające. W rejonie węzła starą, betonową nawierzchnię autostrady zastąpiła nowa nawierzchnia bitumiczna. Nowe łącznice mają łagodniejsze łuki oraz pasy włączeń i wyłączeń, których dotychczas brakowało. W efekcie powstał większy węzeł drogowy, który zapewni zarówno znaczącą poprawę płynności, jak i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Inwestycje pierwotnie realizowała firma Energopol Szczecin, umowa jednak została rozwiązana, ponieważ wykonawca nie realizował prac. W podziale na mniejsze zakresy prac, ogłoszone zostały nowe przetargi na dokończenie inwestycji. W pierwszej kolejności kończony był wiadukt nad A6 wraz z północną jezdnią DK-10 oraz dwie łącznice. Udało się go wykończyć w 2020 r. Wiosną ubiegłego roku ruszyły pozostałe roboty na węźle w ramach trzeciego etapu prac.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony