Partner serwisu

Szukają wykonawcy dla S12 do Chełma

Redakcja 26.09.2022

Szukają wykonawcy dla S12 do Chełma
fot. Google Maps
Coraz bliżej drogi ekspresowej S12 w stronę wschodniej granicy. GDDKiA ruszyła właśnie z prze-targami na projekt i budowę dwóch odcinków od miejscowości Piaski za Lublinem do Chełma. W realizacji jest już obwodnica Chełma, natomiast dalsza trasa aż do Dorohuska jest w trakcie prze-targu.
Ogłoszone przetargi dotyczą dwóch odcinków o łącznej długości 32 km.

Pierwszy z nich to niespełna 10-kilometrowy fragment Piaski – Dorohucza. Jego początek wyznacza istniejący węzeł Piaski Wschód. Dalej droga będzie przebiegać po północnej stronie obecnej drogi krajowej nr 12, następnie przetnie ją i od południa ominie Biskupice. Odcinek kończy się na wysokości Pełczyna. Do wybudowania w ramach tego odcinka będzie m.in. most, siedem przejść dla zwierząt i sześć wiaduktów.


fot. GDDKiA

Drugi fragment, od Dorohuczy do Chełma (węzeł Chełm Zachód) liczy 22,5 km. Zostanie poprowadzony nowym śladem wzdłuż obecnej DK-12, w większości po północnej stronie istniejącej trasy. W Tytusinie droga przetnie obecna DK-12 i po południowej strony ominie Stołpie, gdzie po-wstanie para Miejsc Obsługi Podróżnych. Na węźle Chełm Zachód trasa połączy się z obwodnicą Chełma. W ramach inwestycji powstanie m.in. most, 14 wiaduktów, cztery przejścia dla dużych i średnich zwierząt oraz węzeł drogowy Siedliszcze.

Jak podaje GDDKiA, trasa pomiędzy Piaskami i Chełmem w całości będzie przebiegać po nowym śladzie, przecinając obszary rolnicze oraz omijając tereny wysoce zurbanizowane i cenne przyrodniczo.

Ekspresowa dwunastka planowana jest jako dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz z drogami do obsługi ruchu lokalnego. Po wykonaniu badań geologicznych GDDKiA wyłączyła z realizacji fragment o długości ok. 5,7 km na połączeniu obu odcinków, który był w pierwotnych planach. Powodem jest stwierdzenie pod warstwą ziemi w rejonie planowanego węzła Dorohucza odpadów przemysłowych. Żeby ominąć składowisko trzeba było zmienić przebieg trasy między Pełczynem a miejscowością Chojno Nowe, opracować nowy wariant i uzyskać decyzję środowiskową. – To najkrótsza droga do realizacji tego fragmentu trasy i połączenia jej z sąsiednimi odcinkami – przekonuje GDDKiA.

Obecnie w ciągu drogi ekspresowej S12 trwa realizacja obwodnicy Chełma – inwestycja czeka już na decyzję ZRID Trwa także przetarg na fragment od Chełma do Dorohuska.

Cała trasa między Piaskami a granica w Dorohusku będzie miała 75 km długości.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony