Partnerzy serwisu:

Szwedzcy architekci chcą aby ludzie w Sztokholmie mieszkali pod mostem

Leonard Dolecki 03.11.2018

Szwedzcy architekci chcą aby ludzie w Sztokholmie mieszkali pod mostem
fot. Urban Nouveau
„Mieszkanie pod mostem” nie jest zazwyczaj sprawą wymarzoną. Inaczej do tego podeszli jednak szwedzcy architekci ze studia Urban Nouveau. Chcą oni uratować most w Sztokholmie właśnie poprzez wbudowanie apartamentów i parku w jego konstrukcję.
Mowa o moście Old Lidingö, który nie znajduje się w samej stolicy Szwecji, ale na północny-wschód od niej. Łączy on wyspę Lidingö właśnie ze Sztokholmem. Powstał on w latach dwudziestych XX wieku jako przeprawa pieszo-tramwajowa. Później, w jej pobliżu powstał most drogowy o przekroju 3x3.

Obecnie władze planują budowę nowego mostu pieszo-tramwajowego, który miałby powstać do 2022 roku oraz zburzenie starej konstrukcji. Architekci z Urban Nouveau mają jednak inną propozycję i chcą aby stara przeprawa nie została zlikwidowana.
Zgodnie z ich pomysłem na powierzchni przeprawy miałby powstać miejski park, a pod nią 50 apartamentów. Zdaniem projektantów most ma duże znaczenie historyczne, a koszt sprzedaży mieszkań pokryłby koszty renowacji mostu. Dodatkowo dzięki realizacji idei Sztokholm zyskałby unikatową przestrzeń miejską w niespotykanym stylu.

Według projektu architektów każde z mieszkań miałoby stalową konstrukcję, która dodatkowo wzmacniałaby most, oraz oddzielną klatkę schodową. Apartamenty miałyby być dwupoziomowe.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obiekty inżynierskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony