Partnerzy serwisu:

Szydło: Celem polskiego rządu jest rozwój wszystkich gałęzi transportu

Leonard Dolecki 25.10.2017

Szydło: Celem polskiego rządu jest rozwój wszystkich gałęzi transportu
fot. Port Gdańsk
– Transport jest jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin we współpracy miedzy Polską i Europą środkowo-wschodnią a Chinami – powiedziała podczas II Spotkanie Ministrów Transportu i Biznes Forum Europy Środkowo-Wschodniej i Chin premier rządu Beata Szydło. Na konferencji, w formacie 16+1, spotkali się przedstawiciele sektorów publicznych oraz prywatnych wszystkich państw.
Dziś, 25 października, krótko po godzinie dziewiątej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej otworzył II Spotkanie Ministrów Transportu (TMM) oraz Forum Biznesu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Następnie wystąpili premier rządu – Beata Szydło, wiceminister transportu Chińskiej Republiki Ludowej – He Jianzhong, minister infrastruktury i budownictwa – Andrzej Adamczyk oraz ambasador ds. współpracy w ramach formatu 16+1 Chińskiej Republiki Ludowej – Huo Yuzhen.

Współpraca w transporcie

– Dzisiejsze spotkanie ma na celu stworzenie wspólnych relacji między państwami, których przedstawiciele są tu obecni – mówił podczas wydarzenia Marek Gróbarczyk.

W tracie wystąpień nie zabrakło także podkreślenia wagi współpracy między państwami Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami. – Nasz region jest bramą na trasie z Chin do Europy Zachodniej – zaznaczała Beata Szydło. – To szczególnie istotne kiedy Europa jest największym partnerem handlowym Państwa Środka – dodała.

– Polska jako kraj o optymalnej lokalizacji w samym sercu Europy, z szerokim dostępem do morza oraz systemem styku torów kolejowych o różnej szerokości, odgrywa kluczową rolę jako państwo tranzytowe na trasach pomiędzy Europą, Azją Centralną i Dalekim Wschodem. Dlatego w naszym wspólnym interesie leży przyspieszenie procesu usuwania wąskich gardeł w transporcie, szczególnie w kontekście znaczenia połączeń euroazjatyckich dla procesu włączania państw Europy Wschodniej w system gospodarczy Unii Europejskiej. Wyrazem tego jest wsparcie Polski dla rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T na państwa obszaru Partnerstwa Wschodniego. Port w Gdańsku posiada bezpośrednie połączenie z Chinami i obsługuje największe statki kontenerowe świata – mówił Andrzej Adamczyk.

Rządowe projekty

Spotkanie było okazją do wymienienia dużych przedsięwzięć infrastrukturalnych, które mają zostać przeprowadzone w Polsce najbliższych latach. – Najważniejszą sprawą jest działanie dla rozwoju korytarza północ-południe. Realizujemy ambitny program rozwoju i modernizacji sieci kolejowej, na który zamierzamy przeznaczyć do 2023 roku 16 mld euro. Nasze spółki kolejowe z powodzeniem przewożą towary między Polską a Chinami. W związku ze wzrostem znaczenia gospodarki motskiej podjęliśmy decyzję o budowie Portu Centralnego w Gdańsku. Kolejnym ambitnym planem jest przywrócenie użeglownienia naszych rzek. Warto też wspomnieć o ogromnym projekcie jakim jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i włączenie go do sieci Kolei Szybkich Prędkości. Ta inicjatywa jest m.in. odpowiedzią na rosnącą ilość połączeń lotniczych między Polską a Chinami – mówiła Szydło. – Celem polskiego rządu jest rozwój każdej gałęzi transportu – podkreślała.

Chiny w Polsce

W tej chwili jednak nie wiadomo jak dokładnie miałoby wyglądać zaangażowanie strony chińskiej w duże projekty infrastrukturalne w Polsce. – Za dwa lata planujemy przystąpić do fizycznej realizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej i Wiślanej Drogi Wodnej. Będą to otwarte przetargi, więc zaangażowanie strony chińskiej może być duże. Nasze rozwiązania będą rozwiązaniami biznesowymi – stwierdził szef resortu gospodarki morskiej.

– W kwestii dróg już wskazujemy inwestycje, które chcemy prowadzić w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Zapraszamy do współpracy również firmy chińskie – podawał Adamczyk.

Konferencja w formule 16+1

II Spotkanie Ministrów Transportu (TMM) oraz Forum Biznesu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin pod hasłem „Intermodalność – gwarancja efektywnego transportu z korzyścią dla gospodarki” odbywa się w dniach 25 i 26 października 2017 roku na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. Wydarzenie to oficjalnie zainaugurowało działalność Sekretariatu Koordynującego ds. Morskich 16+1, funkcjonującego przy Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony