Partner serwisu

Szykuje się poszerzenie autostrady A1 koło Torunia

Elżbieta Pałys 07.11.2022

Szykuje się poszerzenie autostrady A1 koło Torunia
fot. Google Maps
Autostrada A1 od Torunia do Włocławka ma być poszerzona do trzech pasów ruchu. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zamawia ważne opracowania.
Mowa o odcinku pomiędzy węzłami Toruń Południe i Włocławek Północ. GDDKiA Oddział w Bydgoszczy zamawia opracowanie materiałów do decyzji środowiskowej dla poszerzenia tej trasy o dodatkowe pasy ruchu.
Obecnie droga na tym odcinku ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a rezerwa pod poszerzenie znajduje się w pasie dzielącym. Trzecie pasy będą więc budowane po wewnętrznej stronie jezdni.

Dzięki dobudowie trzeciego pasa autostrada w woj. kujawsko-pomorskim zostanie dostoswana do rosnącego natężenia ruchu, w tym spowodowanego przejęciem ruchu z drogi S10 relacji Szczecin – Warszawa, w związku z planowana budową nowej ekspresowej dziesiątki. Planowany do budowy fragment ma prowadzić od węzła Włocławek Północ do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Dodatkowo powstanie też ekspresowy odcinek na odcinku Bydgoszcz – Toruń.

Zamawiana dokumentacja ma określić zakres rzeczowy i finansowy przedsięwzięcia – chodzi o ustalenie rozwiązań geometrycznych drogi, konstrukcji dodatkowego pasa, odwodnienia, czy granic terenowych inwestycji.

Oferty w tym przetargu poznamy 6 grudnia. Wybrany wykonawca będzie miał 34 miesiące na wykonanie opracowań.

To nie jedna trasa, która w najbliższych latach ma być poszerzana. Najbliżej realizacji zadania jest obecnie autostrada A2 między Łodzią i Warszawą. Dla tego zadania jest już wydana decyzja środowiskowa, a obecnie czekamy na ogłoszenie przetargu, wstępnie jego ogłoszenie zapowiedziano jeszcze w ubiegłym roku, ale GDDKiA zdecydowała, że najpierw przeprowadzi konsultacje z branżą. Teraz wiadomo, że dobudowa trzeciego pasa ma być realizowana w systemie tradycyjnym, co oznacza, że najpierw ruszy przetarg jedynie na projekt.

Do poszerzenia szykowana jest także autostrada A4 między Legnicą i Wrocławiem na Dolnym Śląsku. Obecnie prace są na etapie opracowywanie STEŚ. Jeszcze nie rozstrzygnęło się czy droga będzie poszerzana, czy też budowana w nowym śladzie i ewentualnie na których odcinkach trzeba zmienić jej przebieg.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony