Partnerzy serwisu:

Szymany po otwarciu - nie będzie powtórki z Radomia?

Justyna Urbaniak 22.01.2016

Szymany po otwarciu - nie będzie powtórki z Radomia?
fot. Port Lotniczy Olsztyn - Mazury
Wczoraj z lotniska w Szymanach odleciał pierwszy samolot rejsowy do Berlina. Na pokładzie, według nieoficjalnych informacji, znalazło się około 12 osób (turbośmigłowy samolot Saab 340, którym wykonywane są operacje z lotniska, może pomieścić na pokładzie maksymalnie 33 pasażerów).
Szymany są 15. lotniskiem na mapie Polski, 5. z własnym połączeniem kolejowym, dowożącym pasażerów bezpośrednio do portu. Wraz z otwarciem inwestycji uruchomiono również linię kolejową, z której skorzystali pierwsi podróżni. Nie obyło się bez wpadek – pierwszy szynobus zderzył się z jeleniem, w wyniku czego nie można było kontynuować przejazdu. Pasażerów na lotnisko dowieźli pracownicy portu.

Póki co w siatce połączeń znajdują się dwie trasy. Połączenia do Berlina realizowane są we wtorki, czwartki i soboty. Do Krakowa z Szyman można odlecieć w piątki, niedziele i środy. Trasy obsługuje polski przewoźnik Sprint Air, latający również między Warszawą a Zieloną Górą. Ceny lotów do Berlina zaczynają się od 199 zł, a do Krakowa od 149 zł.

Nowe lotnisko jest inwestycją województwa warmińsko-mazurskiego. Podczas otwarcia wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk mówiła o tym, że w planach jest obsługa lotów zarówno biznesowych, jak też ruchu turystycznego.

Przedstawiciele województwa zapewniają, że pieniądze na dofinansowanie lotniska są zarezerwowane w wieloletniej prognozie finansowej. To około 15 mln zł rocznie. Wsparcie przewidziane jest do 2023 roku. Według wstępnych założeń w pierwszym roku działalności w porcie obsłużonych zostanie 30 tys. pasażerów.

Lotnisko w Szymanach jest jedynym w północno-wschodniej Polsce portem lotniczym. Wykonawcą pola wzlotów wraz z wartownią jest Budimex. Terminal, za którego budowę odpowiadała firma Mostostal Warszawa, uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju. Koszt jego budowy sięgnął 56,5 mln zł. Całość inwestycji pochłonęła 205 mln zł. Unijne dofinansowanie pokryje około 76 proc. kosztów inwestycji. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony